BANJALUKA, Nacrt zakona o provjeri načina sticanja imovine, koji će se sutra naći pred poslanicima Narodne skupštine Republike Srpske /RS/, odnosi se na imovinu pravnih, fizičkih ili s njima povezanih lica, veću od pola miliona KM, a stečenu nakon 1. januara 1997. godine.Zakon definiše osnivanje i nadležnosti agencije za provjeru načina sticanja imovine i upravljanje nelegalno stečenom imovinom, kao i postupak oduzimanja i postupanja takvom imovinom, radi sprečavanja uključivanja te imovine u legalne tokove poslovanja.
Kada se utvrdi nesrazmjernost između legalno stečenog novca i imovine koju neko posjeduje, postupak provjere pokreće Agencija po nalogu Ministarstva unutrašnjih poslova, glavnog republičkog tužioca RS, Republičkog pravobranilaštva RS i na sopstvenu inicijativu na osnovu saznanja pribavljenih od građana ili na drugi način.
Na osnovu pravosnažne sudske presude, kojom je utvrđeno da je sporna imovina stečena na nelegalan način, gdje način sticanja imovine mora dokazivati vlasnik, Agencija će pokrenuti postupak za predaju te imovine u posjed RS.
Imovina će biti zaplijenjena nakon pravosnažnosti presude, novac od prodaje oduzete nelegalno stečene imovine biće uplaćena u Budžet RS, a nelegalno stečene nekretnine biće uknjižene kao imovina RS.
Novčanom kaznom od 500 do 15.000 KM biće kažnjeno pravno lice ako Agenciji ne dostavi podatke koje Agencija traži radi utvrđivanja načina sticanja imovine, a odgovorno lice u pravnom licu novčanom kaznom od 50 KM do 3.000 KM.
Agencija za provjeru načina sticanja imovine trebalo bi da bude nezavisno tijelo čije članove će imenovati Narodna skupština RS, za svoj rad odgovaraće Narodnoj skupštini i Vladi RS. Imaće svojstvo pravnog lica i finansiraće se dijelom iz Budžeta RS, a dijelom iz prihoda stečenih prodajom nelegalno stečene imovine.
Nacrt zakona o provjeri načina sticanja imovine Vlada RS usvojila je 6. marta.