BEOGRAD, Od 159 vila sa spiska luksuzne državne imovine Srbije koju izdaje preduzeće “Dipos”, strancima je izdato 100, a domaćim pravnim licima u Srbiji 20 vila u Beogradu.
Među tih 20 je i vila od 400 kvadrata u Ulici generala Save Grujića na Dedinju, koju za bivšeg predsjednika Srbije Borisa Tadića plaća Demokratska stranka.
Prema riječima direktora “Diposa” Kostadina Popovića, trenutno su prazne 34 vile, a pet je pod sudskim sporom. Najveći broj zdanja nalazi se u dvije diplomatske kolonije, jednoj na Dedinju i drugoj na Banovom brdu.
– Mjesečne zakupnine kreću se, zavisno od lokacije, opremljenosti i nivoa održavanja, 9 – 12 evra po kvadratu. Ne postoje razlike u cijeni između visine zakupa za domaća i strana pravna lica – kaže Popović, koji ne želi da otkriva imena zakupaca.
Veći dio njih mjesečne obaveze izmiruje redovno. Ipak, jedan manji broj ostao je dužan i protiv njih su pokrenute tužbe.
– Najveći dio duga odnosi se na dvije ambasade i nekoliko domaćih pravnih i fizičkih lica. Kada je riječ o ambasadama, ne bih pominjao dužnike zbog mogućih političkih implikacija – objašnjava direktor ovog preduzeća.
U posljednje tri godine, “Dipos” je uplatio Ministarstvu finansija Srbije oko 300 miliona dinara, što je, po riječima Popovića, daleko veći iznos u odnosu na period 2000 – 2008. godine.
Po tome se, kaže, može suditi o efikasnosti poslovanja firme i njenom doprinosu budžetu Republike Srbije.
S obzirom na to da se, na osnovu zaključka bivše vlade, polovina zarađenih para prebacuje u državnu kasu, to znači da je od 2009. godine firma od zakupa 400 nekretnina zaradila oko 600 miliona dinara!
Zato je za “Dipos” u ovom trenutku jako bitan budući status.
Naime, u Vladi Srbije ozbiljno se razmišlja da se ovo društvo sa ograničenom odgovornošću uskoro spoji sa Republičkom direkcijom za imovinu i dijelom Agencije za privatizaciju.
– Iz novina smo saznali da postoji ideja za ovakvo spajanje.
U vezi s tim “Diposu” se javio određen broj stranih zakupaca – ambasada, interesujući se za detalje.
Pošto nemamo bilo kakvih saznanja o tome, uputili smo ih na Ministarstvo finansija Srbije. Naš budući status je veoma važan jer može da doprinese nepovoljnoj reakciji stranih zakupaca u smislu otkaza i neplaćanja po postojećim ugovorima – upozorava Popović.
Očerupan fond, oteto više od 200 vila
”Dipos” je nastao iz nekadašnjeg saveznog “Diplomatsko-stambenog preduzeća”, poslije čije likvidacije je izrasla sadašnja firma kao društvo sa ograničenom odgovornošću. Jedno vrijeme je bio u vlasništvu banaka, Vojvođanske i Beobanke, koje su otkupile dugovanja njegovog prethodnika. Direkcija za imovinu je, u decembru 2007. godine otkupila kompletan osnivački ulog tog preduzeća i ono je od tada u državnom vlasništvu Srbije. Prije 2000. godine veliki broj nekretnina nestao je iz “Diposovog” fonda. Samo između 1997. i 2000. godine tadašnji državni vrh izuzeo je iz vlasništva više od 100 vila, koje su otkupili predstavnici tadašnjeg političkog establišmenta daleko ispod cijene. Novosti