SARAJEVO, Imovina preduzeća BiH potpuno je van kontrole i upotrebe izvornih vlasnika u svim državama nastalim raspadom bivše Jugoslavije, jer legalni organi vlasti iz BiH nisu dovoljno uradili na njenoj zaštiti, upozorili su danas iz Spoljnotrgovinske komore /STK/ BiH.
“Vlasti BiH bile su dužne da odmah i bez odgađanja pokrenu postupak pred međunarodnim sudovima kako bi se spriječilo kršenje međunarodnog prava, a posebno Aneksa G međunarodnog sporazuma o sukcesiji, koji je obavezao sve države bivše Jugoslavije da ga u potpunosti poštuju. BiH je u potpunosti ispunila sve obaveze prema svim državama, po svakom osnovu”, rekao je ekonomski analitičar STK BiH Duljko Hasić.
Hasić je podsjetio da je STK BiH 2002. godine evidentirala imovinu preduzeća BiH koja su se nalazila na teritoriji zemalja bivše Jugoslavije i naveo da se samo u Srbiji nalazi oko 1.000 objekata, vrijednosti više od milijardu KM.
On je naveo da je BiH svu imovinu vratila onome kome je i pripadala dok, s druge strane, vlasti BiH nikada nisu na bilateralnoj osnovi tražile od susjednih zemalja da urade propise o vraćanju imovine.
Hasić je rekao da je imovina u Hrvatskoj u stanju mirovanja, ali van uticaja stvarnih izvornih vlasnika iz BiH, dok vlasti iz Srbije nikada nisu dozvolile da preduzeća iz BiH uopšte uđu u posjed svoje imovine.
“Ako osim institucija Srbije i Hrvatske postoji još neki krivac za sve što se događa – to su domaće vlasti, koje su godinama puštale da ova imovina propada, ne radeći ništa na njenoj zaštiti, i kršeći pritom zakone koje su same donijele”, rekao je Hasić na današnjoj konferenciji za novinare u Sarajevu.
Prema brojnim propisima BiH, koji regulišu status imovine preduzeća izvan BiH, ona je faktički izuzeta iz bilansa preduzeća i prebačena u takozvani pasivni podbilans o kome bi trebalo da brine BiH, odnosno Agencije za privatizaciju.
Hasić je optužio direktore nekih domaćih firmi da su u poslovnim knjigama uspjeli sakriti postojanje brojnih nekretnina, posebno u centrima većih gradova bivše Jugoslavije. Srna