BERLIN, Građani Njemačke raspolažu ličnom imovinom koja bi bez problema mogla da pokrije ukupne dugove svih članica evrozone.
Nijemci, naime, prema najnovijim podacima, imaju ličnu imovinu u rekordnoj vrijednosti većoj od deset biliona evra (10.000 milijardi).
Kada se odbiju kreditne obaveze od 1,5 biliona evra, realna imovina Nijemaca trenutno je “teška” oko 8,5 biliona evra, ali ta suma ne obuhvata pokretnu imovinu, kao što su automobili, namještaj, nakit i umjetničke kolekcije, prenosi njemački radio Dojče vele (DW).
Nijemci prednost daju tradicionalnoj štednji u bankama i rijetko se odlučuju za rizične berzanske investicije, ističu domaći finansijski eksperti.
Podatke o imovini nacije objavila je Federalna organizacija njemačkih banaka, poslije analize zvanične statistike za 2011. godinu. Realno bogatstvo stanovnika Njemačke četiri puta je, prema zvaničnim podacima, veće od državnog duga zemlje, u vrijednosti oko 2,1 bilion evra.
Ovim sredstvima bi mogli, teoretski, u cjelosti da se izmire svi državni dugovi 17 članica zone evra. Riječ je o sumi, prema podacima evropske statističke službe – Evrostat – od 8,2 biliona evra.
Ukupna dugovanja svih 27 zemalja Evropske unije su, inače, oko 10,3 biliona evra, što znači da su na nivou nominalnog bogatstva Nijemaca.
Ovo nominalno bogatstvo je skoro ravnomjerno raspoređeno kad je riječ o imovini u nekretninama i finansijskim sredstvima, sa po 4,7 biliona evra.
Specifičnost Njemačke je u tome što više od dvije trećine te sume obuhvata gotov novac, sredstva na štednim knjižicama, bankarske depozite, kao i polise životnog osiguranja u vidu štednje, a samo pet procenata je uloženo u vrijednosne hartije odnosno akcije.
To govori da berze, gdje su šanse za visoke zarade povezane sa visokim rizikom, u životu Nijemaca nemaju značajniju ulogu. Najveći broj stanovnika svoju imovinu uvećava na sigurniji način i u tome ima nesumnjivi uspjeh.
Samo u prethodne dvije decenije visina štednje u Njemačkoj je bezmalo utrostručena, sa 1.750 milijadi evra početkom 1991. godine na sadašnjih nešto iznad 4.700 milijardi.
“Nakon uvođenja njemačke marke 1960. godine, štednja stanovnika Njemačke bila je na nivou od samo 165 milijardi maraka, što je preračunato oko 80 milijardi evra” izjavio je za DW finansijski ekspert, autor knjige o istoriji novca u njemačkoj Bernd Šprenger. Poslije 30 godina, pred ujedinjenje Njemačke, ova suma je uvećana na oko 2,8 biliona njemačkih maraka, odnosno oko 1,4 biliona evra, što znači da su “Nijemci u posljednjih 60 godina veoma usrdno štedjeli”, kaže ovaj istoričar. Tanjug