BIJELJINA, Osnovni sud u Bijeljini zakazao je za 18. mart aukcijsku prodaju pokretne imovine bijeljinske Mesne industrije „Leder“ koju je u izvršnom postupku tražila firma „HETA“ Sarajevo radi naplate duga od 1.395.501 KM. Investiciono-razvojna banka RS bi mogla da izgubi milione maraka, jer do sada “Lederu” odobrila tri kredita u ukupnom iznosu od 4,2 miliona KM. Za odobrenje poslednjeg, najvećeg, od 2,4 miliona KM javno i lično se zalagao tadašnji premijer Aleksandar Džombić.
Na prvom ročištu predviđeno je da se na prodaju ponude četiri komore za rashlađivanje mesa, dvije komore za duboko zamrzavanje sa kompresorom, agregat za proizvodnju električne energije, više mašina za preradu mesa i mesnih prerađevina.
Ukupna tržišna vrijednost svih popisanih pokretnih stvari koje su predmet prodaje procijenjena je na iznos od 387.815 KM.
Na prvom ročištu javnim nadmetanjem, naglašeno je, popisana imovina ne može se prodati ispod polovine utvrđene cijene.
Vlasnik: Trebao sam ostati mali proizvođač
Milan Lazarević, vlasnik „Ledera“, koji je na tržištu Bijeljine i istočnog dijela RS prisutan od 1994. godine, u izjavi za poslovni portal CAPITAL priznaje i svoju „krivicu“ i neopreznost zbog stanja u kome se našlo njegovo preduzeće.
„Žao mi je što nisam ostao na nivou male zanatske radnje. Ovako, godinama sam investirao u proizvodne i prodajne kapacitete, oslanjajući se na domaću sirovinu i na saradnju sa domaćim farmerima. Međutim, u RS postoje „ljubimci“ vlasti koji su itekako zaštićeni“, tvrdi Lazarević, ističući da je nebriga resornog ministarstva i Vlade RS za domaće proizvođače i prerađivače mesa rezultirala nekontrolisanim uvozom mesa i gašenjem prerađivača koji su se oslanjali na domaće sirovine.
„Domaća sirovina je skuplja od uvozne, ali sam želio pomoći i domaćim farmerima kroz otkup goveda i svinja. Iskoristio sam kredit IRB-a koji je plasiran posredstvom Hipo banke. Banka je svoje potraživanje prodala „Heti“ i sada oni pokušavaju da unovče potraživanje prodajom mašina i opreme iz „Ledera“, objašnjava Lazarević.
On kaže da u „Lederu“ još uvijek zapošljava pedesetak radnika, ali nije siguran kako će organizovati poslovanje nakon eventualnog izvlačenja mašina i opreme iz fabrike. Lazarević kaže da je razgovarao sa više trgovinskih preduzeća, nudeći im da oni organizuju preradu mesa u njegovoj fabrici, ali nije naišao na razumijevanje, jer „svi bježe od proizvodnje“.
Ipak, kaže Lazarević, i dalje će pokušavati da pronađe ozbiljnog strateškog partnera koji bi bio spreman da se upusti u preradu mesa i proizvodnju suhomesnatih proizvoda kako bi se što bolje iskoristili postojeći kapaciteti u Ljeljenči kod Bijeljine.
Konstantan pad prihoda i radnika
Prema poslovnim izvještajima „Leder“ je spao sa prijavljenih 96 radnika koliko je imao 2010. godine, na 48 u 2014. godini.
Ovo je pratilo i drastičan pad prihoda sa 4,7 miliona KM u 2010. na samo par hiljada više od milion KM koliko je prijavio u 2014. godini. Istu godinu je prijavio gubitak od 1,9 miliona KM, a poslednja od sedam blokada računa je bila 01. marta ove godine.
IRB je MI “Leder” 2008. godine odobrila prvi kredit od 500 hiljada KM, zatim novi 2009. godine od 1,3 miliona KM, a poslednji najveći, bez finansijskog posrednika, od 2,4 miliona KM odobren je 2012. godine. “Leder” ovaj kredit još nije otplatio, jer prema potpisanom ugovoru sa IRB-om, dobili su najveći mogući grejs period od 24 mjeseca, znači do kraja 2014. godine, sa rokom otplate od 120 mjeseci.
Džombić pomogao
Tadašnji predsjednik Vlade Republike Srpske Aleksandar Džombić rekao je u avgustu 2012. godine prilikom obilaska “Ledera” da je ova firma je izrazila zahtjev za kreditna sredstva u iznosu od tri miliona KM kako bi izvršila restrukturisanje duga i kako bi održala solventnost i likvidnost.
“Prema informaciji iz IRB-a, postupak je u toku, a s obzirom da nema nikakvih smetnji mislim da će veoma brzo biti odobren taj kredit“, rekao je Džombić.
On je dodao da je “Leder” uspješna firma koja, osim klaonice, ima plasman gotovih proizvoda i koja uvjerava da neće doći do poskupljenja mesnih proizvoda.
“Oni nas uvjeravaju da će zadržati isti kvalitet, a da neće povećati cijenu hrane“, rekao je Džombić.
Vlasnik preduzeća “Leder” Milan Lazarević rekao tokom prilikom da je Vlada Republike Srpske obećala pomoć povoljnijim kreditima koji će mnogo značiti ovoj kompaniji.
CAPITAL: S.V.
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
ovo je kod snjezane vujinic jos u A kategoriji, jer ona smatra da to ne treba rezervisati to je za nju dobar plasman koji je namjensiki utrosen, malo za nabavku sirovina, malo njoj u dzep… kako dani prolaze sve vise se otkriva da ce vujinicka u focu na duzi odmor, jer je dzombic koje je i postavio na mjesto direktora IRB nece moci zastiti od krivicne odgovornosti…
Jadan čovjek. Dobronameran i odgovoran želio je podizati domaću proizvodnju al eto teško breme za njega