BANJALUKA – Zbog duga od oko 800.000 KM po osnovu poreza i doprinosa „Akvana“ traži saglasnost Skupštine grada Banjaluka da založi dio imovine ovog preduzeća, kako bi im bio odobren reprogram za isplatu tog iznosa.
Kako bi se to realizovalo gradska adminsitracija na čelu sa gradonačelnikom Draškom Stanivukovićem je u skupštinsku proceduru uputila akt u kojem se traži saglasnosti da se uspostavi založno pravo nad određenim nepokretnostima ovog preduzeća u korist Poreske uprave RS.
Stanivukoviće je rekao da se radi o dugovanjima za poreze i doprinose iz ranijeg perioda.
„U pitanju je iznos od oko 800.000 KM i nije moguće to odjednom platiti, zato je potrebno dati dio imovine u zalog kako bi „Akvana“ dobila reprogram dugovanja od Poreske uprave“, rekao je za CAPITAL Stanivuković, ali nije precizirao o kakvoj imovini je riječ.
Rekao je da te informacije zatražimo od uprave preduzeća.
Direktor preduzeća „Akvana“ Svetislav Lazić je rekao da je saglasnost Skupštine grada Banjaluka uslov za sklapanje sporazuma za reprogram dugovanje prema Poreskoj upravi RS.
Međutim ni on nije želio da precizira šta se stavlja pod hipoteku.
„Ukoliko Skupština to odobri dio imovine će biti pod hipotekom“, rekao je Lazić.
Pod uslovom da „Akvana dobije gore traženu saglasnost Skupštine grada, ovo preduzeće će u ratama moći isplaćivati dug od 800.000 KM, ali postavlja se pitanje iz kojih izvora.
„Isplata ovog duga nije moguća iz redovnih sredstva preduzeća pa će se morati tražiti duga opcija. Svake godine imamo probleme sa poslovanjem i probleme sa nedovoljno sredstva“, kazao je Lazić
Jedna od opcija je novo kreditno zaduženje, koje Lazić nije isključio.
Kazao da „Akvana“ već ima sklopljen reprogram sa Poreskom upravom RS na iznos od 390.000 KM te da je od te sume otplaćeno oko 100.000 KM.
„Osim toga redovno otplaćujemo tekuće poreze i doprinose“, kazao je Lazić.
Podsjećamo, „Akvana“ je javno preduzeće sa milionskim gubicima i imovinom vrijednom više desetina miliona KM, a koja upravo zbog tih gubitaka može postati predmet naplate.
Kako je CAPITAL u više navrata pisao “Akvana” je od svog osnivanja samo 2022. godinu završila sa plusom od 142.304 KM. Taj plus nije mnogo pomogao, jer je ovo javno preduzeće u prethodnim godinama akumuliralo milionske gubitke koji su na kraju 2022. godine iznosili 12,5 miliona KM. I prošlu godinu preduzeće je završilo u minusu.
Grad Banjaluka se lani kreditno zadužio za pet miliona KM, a najveći dio tog novca je otišao na isplatu dugovanja ovog preduzeća.
CAPITAL: V. P.