BANJALUKA, Mljekarske kompanije “Imlek” iz Beograda, “Mlijekoprodukt” iz Kozarske Dubice i “Natura vita” iz Blatnice kod Teslića potpisali su danas u Banjaluci ugovor o preuzimanju mliječnog biznisa “Natura vite”, vrijedan osam miliona evra.
Ugovor su potpisali direktor “Imleka” Slobodan Petrović, vlasnik “Natura vite” Vlado Đurić i predsjednik Upravnog odbora “Mlijekoprodukta” Rankica Marelj u prisustvu predsjednika Vlade Republike Srpske Aleksandra Džombića i ministra poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Miroslava Milovanovića.
Premijer Džombić je istakao da je ovo jedna od većih akvizicija u proizvodnji i preradi mlijeka u Srpskoj, a da je “Imlek” najveći investitor u proizvodnji mlijeka i mliječnih proizvoda na ovim prostorima.
Džombić je rekao da je beogradska kompanija do sada investirala oko 20 miliona evra, podsjetivši da je privatizovala fabriku mlijeka u Banjaluci, preuzela “Mlijekoprodukt”, a sada “Natura vitu”.
On je naveo da je to veliki sistem koji je dobrodošao u Republiku Srpsku, izrazivši nadu da će u budućnosti zajednički raditi na poboljšanju uslova i razvoju mljekarske industrije u Srpskoj.
“Napravili smo dobru politiku i stimulisali proizvodnju mlijeka u Srpskoj i sasvim sigurno je da je jedan od rezultata toga i zainteresovanost jednog od ovakvih velikih sistema. I u budućem periodu Vlada RS stoji na raspolaganju za poboljšanje poslovnog ambijenta”, istakao je Džombić.
Ministar Milovanović je rekao da je i u prethodnom sazivu Vlada RS stavila proizvodnju mlijeka u prioritet u smislu podrške iz budžeta, te da je od 2007. godine do sada za proizvodnju sirovog mlijeka izdvojeno oko 90 miliona KM.
“To je dobra mjera i na osnovu nje, za razliku od zemalja Evrope i okruženja, nismo doživjeli pad u proizvodnji sirovog mlijeka, što se desilo u svim tim zemljama i što je bio i određeni svjetski trend u toj oblasti”, konstatovao je Milovanović.
Direktor “Imleka” Slobodan Petrović ističe da je ova kompanija sa današnjim spajanjem završila veliku ekspanziju i regionalnu konsolidaciju i sa time će se dobiti najveći mljekarski kombinat na području Srbije, RS i BiH.
Prema njegovim riječima, to je od velikog značaja za mljekarsku industriju i time svi dobijaju, posebno kooperanti koji će od sada imati stalnog partnera, a farmeri će samim tim postati industrijski proizvođači.
Petrović je naveo da je “Imlek” vlasnik nekoliko mljekara u Srbiji u kojima dnevno prerađuje oko milion litara mlijeka, da posjeduje najveću mljekaru “Milk” u Makedoniji, te da je prisutan i u Crnoj Gori.
Vlasnik “Nature vite” Vlado Đurić kaže da potpisivanje ugovora znači dalje jačanje mljekarstva u Srpskoj, a kooperanti zadržavaju siguran plasman sirovog mlijeka.
On je istakao da je ovim ugovorom definisan i status zaposlenih u “Natura viti”, što je veoma bitno u aktuelnom privrednom okruženju. Srna
10 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Jos malo pa kao u Srbiji imacemo mlijecnu krizu.Sreca pa imamo federaciju,tako da nece biti monopola u zemlji,kao sto je to slucaj sa Srbijom do nedavno…Zna li neko radi li banjalucka mljekara koju su kupili srbijanski tajkuni?????!!!!!!!!!.
Do sada sam između ostalih kupovao Natura Vita proizvode kao domaće, ali od sada to više neću. Bojkotujmo velike multinacionalne kompanije i njihove članice, tj. sve njihove proizvode.
Ostaje nam par manjih domaćih mljekarskih proizvođača (DTD Šnjegotina, Šipovo,…) za koje koliko toliko možemo pretpostaviti da kad kupite mlijeko zaista ga i dobijete.
Razmislite dobro šta kupujete i čime hranite svoju/našu djecu…
Kupovao sam isto NATURA VITA-u iz razloga jer zna da je bila domaća. Ovim je prestajem kupovati i okrećem se isključivo kompaniji koja je u vlasništvu ljudi iz RS, alio naravno da je i mlijeko iz RS, odnosno od krava iz RS.
Pozdrav
Sad ce proci ko banjalucka mljekara.
Slazem se sa S_SarajX, nije dobro sto u RS vise nece biti konkurencije kada su mljekare u pitanju, ali je dobro sto imamo Bihacku mljekaru Megle, mljekaru iz Gradačca, iz Sarajeva tako da nece biti monopola jednog koji ce određivati cijene kako njemu padne na pamet.
Jadno i tužno. I ja sam kupovala Natura Vita proizvode jer sam smatrala da je u pitanju domaća proizvodnja, ali od sada viće neću. Između ostalog i zato što srbijanci tretiraju naše ljude zaposlene u njihovim firmama ovdje kao stoku. Od kada su oni preuzeli jednu poznatu trgovačku kuću u B.L., može se vidjeti kako je opao nivo usluge, kvalitet proizvoda, moram OBAVEZNO dobro pogledati rok trajanja a kad pogledam radnike odmah vidim i kakva je uprava. Ranije sam obavezno tu kupovala jer mi je u blizini a htjela sam da novac ide njima radije nego nekima drugima. Ali od prije nekog vremena, kada sam vidjela tu promjenu na radnicima, neraspoloženje, stalno neki strah od toga šta će ko reći kada kako, ma mislim se mani to… Od sada kupujem na pijaci ili na bakinoj pijaci. Odem jednom sedmično i nabavim. Ima tu i nekih firmi koje nisu iz prehrambene struke, ali da ne navodim imena, ne znam da li smijem. Razočarala sam se u srbijance.
ja sam uvijek kupovao najeftinije tako ću i od sad,čije god da je proizvod.
Izvinite, ali ko Vama garantuje da Natura Vita ili bilo koji drugi prozvođač proizvode baš zdravu hranu. Domaća jeste ali to ne znači i da je to automatski i zdrava hrana. Ja sam tehnolog po struci i bila sam tokom ispitivanja uslova radne sredine u raznim proizvodnim pogonima za preradu mesa i mlijeka. Ja salame i mesne prerađevine mislim na industrijske proizvedene ne kupujem jer kad sam vidjela šta se se dodaje u njih smučilo mi se. Isto je i sa hljebom koji je pun aditiva i bojila.U hranu se stavljaju razni aditivi- konzervansi, boje i druge dodaci za poboljšanje ukusa, srečavanja kvarenja i ostalo. Postoje dozvoljene i nedozvoljene supstance koje se dodaju. Većina naših proizvođača ne bi mogli izvesti svoje proizvode u Evropsku uniju jer se kod nas još uvijek stavljaju određeni aditivi koji su kod njih zabaranjeni i koji su štetni po zdravlje, neki su i kancerogeni a naši pravilnici još nisu usaglašeni sa Evropskim i to dozvoljavaju. Naravno Evropa za svoje tržište proizvodi po svojim propisima a nama šalje na naše tržište proizvode koji sadrže upravo te aditive koje njihovi Pravilnici brane za upotrebu. Hoćete mlijeko od krava iz RS? Znate li Vi gdje pasu te krave? Sjetite se uranijuma od bombardovanja koji se nalazi svuda oko nas. Uranijum nije samo na mjestima gdje je gađano nego se raznio svuda oko nas. Znate li koliko se stoka kljuka hemijom (antibiotici, hormoni i dr.) muž mi je veterinar po struci pa znam. Ništa nije sigurno osim kad imate svoju stoku, svoju baštu itd. Šta Vam vrijedi što je domaće ako nije zdravo tj. ako je ukljukano hemijom.
lako je mljikoproduktu kupovati kad dobavljačima ne plaćaju po 120 dana AKO UOPŠTE I PLATE!!!!!!!!!!!!!!!!!!
najgore mlijeko imaju jer ga uvoze iz mađarske o,oo1%mliječne masti pa vi sad vidite šta kupujete!!!!
Mlijekoprodukt tuže dobavljači za ne isplaćene obaveze!