BEOGRAD, Srbija je odlučila, kako “Novosti” saznaju, da zadrži većinski udio u Komercijalnoj banci.
Za to će, već narednog mjeseca, iz budžeta biti isplaćeno 11,57 milijardi dinara, odnosno 102 miliona evra. Upravni odbor ove banke je odlučio da na skupšitini zakazanoj za 4. april emituje akcije koje će otkupiti država i tako zadržati većinski udio od 42,6 odsto. Drugi najveći akcionar, Evropska banka za obnovu i razvoj, ostaje na istoj poziciji, sa 25 odsto udjela.
Prije dvije godine započeta je dokapitalizacija najveće banke, kada su EBRD, IFC, njemački DEG i međunarodni Svedfond uložili 120 miliona evra, a država zadržala pravo da do kraja 2012. godine prati ovo ulaganje i ostane većinski vlasnik.
Ovogodišnjim zakonom o budžetu, za ulaganje u Komercijalnu banku predviđen je iznos od oko 100 miliona evra. U pregovorima oko prve revizije aktuelnog aranžmana sa MMF, misija Fonda konstatovala je da to nije dobro, jer se čitav posao vrši dodatnim zaduživanjem države. S druge strane, predstavnici vlasti tvrde da je apsolutno neracionalno da država u vremenu krize prepusti većinsko vlasništvo nad jednom od najmoćnijih ovdašnjih banaka. Ipak, ne spore da će jednog dana, kada se finansijska kriza stiša, doći vrijeme i za prodaju (ali dobru) većinskog vlasništva u ovoj banci. Prošle godine Komercijalna banka ostvarila je dobit od oko 3,5 milijardi dinara, ili za gotovo 40 odsto više nego u prethodnoj godini. U protekle tri godine profit je veći od 100 miliona evra i taj novac se uplaćuje u budžet.
Argumenti države su i da je Komercijalna banka u okviru mjera Vlade pod povoljnijim uslovima kreditirala i privredu i stanovništvo, kao i da u toj banci najveći broj građana štedi. Zbog toga je važno da ta banka bude stabilna i sigurna.
Prodaja
Prema pojedinim najavama, Komercijalna banka bi trebalo da bude prodata do kraja 2015. godine. Zvaničnici to još nisu zvanično potvrdili, ali, kako kažu, kada bude donijeta odluka, država će ostvariti veći prihod ukoliko ostane u većinskom državnom vlasništvu. Novosti