ZRENJANIN, Nekoliko stotina članova Udruženja akcionara „Jugoremedija 3“, u čijem posjedu je 484.988 akcija, što predstavlja 13,5 odsto ukupnog broja, uputilo je zahtjev Upravnom odboru istoimene fabrike lijekova za sazivanje vanredne skupštine, radi razmatranja rezultata poslovanja i smjene sadašnjeg rukovodstva.
– Inicijativa je u skladu sa Zakonom o privrednim društvima i, ako UO ne reaguje u roku od deset dana, obratićemo se redovnom sudu koji je u obavezi da, za 48 sati, zakaže vanrednu skupštinu – navode objedinjeni manjinski akcionari, očekujući da se u razrješenje problema zrenjaninske farmaceutske kompanije konačno uključi i država, vlasnik 42 odsto kapitala.
Manjinski akcionari – među kojima je veliki broj penzionisanih farmaceuta i bivših stručnjaka fabrike – sazivanje vanredne skupštine obrazlažu lošim finansijskim rezultatima u posljednje četiri godine, od kada je poništena privatizacija, a upravljanje fabrikom preuzele sindikalne vođe na čelu sa mašinbravarom Zdravkom Deurićem. Zbog loših poslovnih odluka, kažu, fabrika je prezadužena i u dugoj blokadi računa, a pala je i vrijednost akcija na berzi, pa niko nije zainteresovan za kupovinu. Izgubljeno je domaće i strano tržište, te se nad „Jugoremedijom“ nadvio stečaj koji bez posla može da ostavi 480 radnika.
Istovremeno, javnim pismom, Udruženje je odgovorilo i profesorki Zagorki Golubović, koja se obratila predsjedniku Borisu Tadiću i upoznala ga sa svojim viđenjem problema u „Jugoremediji“. Tvrde da je profesorka izmanipulisana pisanjem časopisa „Republika“ – njenog prijatelja i saradnika, sociologa Nebojše Popova – kojeg obilato finansira aktuelni menadžment. Navodno, na kućnoj adresi Popova u Zrenjaninu, vode se dvije firme koje su osnovane sa sumnjivim kapitalom „Jugoremedije“ i još sumnjivijim ustupanjem licenci za lijekove tim firmama.
Ponuda
Možemo da vas upoznamo sa stvarnim stanjem u fabrici i položajem radnika u borbi za preživljavanje. Ako ne želite, nastavite da kukate nad zlehudom sudbinom socrealističkih junaka radničke borbe koji su, po svemu sudeći, dobro napunili džepove, dok je „Jugoremedija“ propadala – poručili su akcionari profesorki Golubović. Novosti