SARAJEVO, Ministar finansija BiH Dragan Vrankić nije mogao poslanicima u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine odgovoriti ima li BiH budžet za 2011. godinu, dok je zamjenik predsjedavajućeg Milorad Živković iznio podatak da u budžetu nedostaje 140 miliona KM.
U dijelu sjednice posvećenom poslaničkim pitanjima više poslanika iz Federacije BiH postavilo je pitanje prisutnom Vrankiću ima li BiH budžet za 2011. godinu?
“Ja se isto pitam imamo li budžet”, rekao je Vrankić i dodao da se ne može izvršavati nešto što ne postoji, jer bi to bio uvod u pravnu anarhiju.
Prema njegovim riječima, Ministarstvo finansija u proceduri pripremanja i izvršavanja budžeta uvijek je djelovalo agilno i zakonito.
Ministar finansija je u parlamentu ponovio svoje navode iz današnjeg pisma predsjedavajućem Savjeta ministara BiH Nikoli Špiriću da spoljni dug BiH, kao i sve ostale obaveze institucija BiH ne mogu biti izmirivani bez objavljivanja i stupanja na snagu Zakona o budžetu institucija BiH i međunarodnih obaveza za 2011. godinu.
Problem u vezi sa budžetom za 2011, prema Živkovićevim riječima, nastao je jer nedostaje 140 miliona KM.
“Sve institucije su izvršile budžet u prošloj godini i navele koliko su potrošile, ali nedostaje 140 miliona”, istakao je Živković.
On je podsjetio da se svake godine konstatovalo da se prebacuju pare iz budžeta u budžet, ali da se sada “došlo do zida”.
Ocijenivši da je raspravu o budžetu trebalo otvoriti u okviru dnevnog reda ili ovom pitanju posvetiti posebnu sjednicu, Živković je negodovao što je pitanje upućeno samo Vrankiću, koji je jedan od mnogih u lancu odlučivanja o budžetu.
On je najavio da će sutra uputiti pismo Predsjedništvu u vezi sa Budžetom BiH za 2011. godinu.
U izjavi novinarima nakon završene rasprave o ovom pitanju, Vrankić je rekao da ne zna da nedostaje 140 miliona, ali je priznao da zna da postoje sporenja o tim sredstvima.
U pismu Špiriću, Vrankić je ocijenio da spoljni dug BiH, kao i sve ostale obaveze institucija BiH ne mogu biti izmirivani bez objavljivanja i stupanja na snagu Zakona o budžetu institucija BiH i međunarodnih obaveza za 2011. godinu.
Vrankić tvrdi da se Odluka o privremenom finansiranju institucija BiH i međunarodnih obaveza za period januar – mart 2012. godine ne može primjenjivati jer ne postoji valjan pravni osnov – Zakon o budžetu institucija BiH i međunarodnih obaveza za 2011.
Špirić je juče zatražio od Ministarstva finansija i trezora BiH da tehnički realizuje zakonom propisane obaveze u pogledu servisiranja spoljnog duga, a u interesu BiH i očuvanja njenog kredibiliteta, koji u ovom segmentu do sada nikada nije bio ugrožen.
Republika Srpska je sa jedinstvenog računa Trezora Srpske izmirila svoje obaveze po osnovu dospjele rate kredita prema Evropskoj banci za obnovu i razvoj, u iznosu od 399.142 evra, te prema Svjetskoj banci i Evropskoj komisiji u iznosu od 821.723 evra. Srna