BEOGRAD, Ministar građevine Srbije Velimir Ilić poručio je da će država subvencijama pomoći domaćoj građevinskoj industriji, kako bi se ona “podigla na noge”.
Ilić je na konferenciji predstavnika industrije građevinskih materijala u Privrednoj komori Srbije rekao da je potrebno dostaviti prijedloge koje firme treba subvencionisati.
On smatra da država treba da pomogne firmama koje su bile privredni giganti, a sada su posrnule, kako bi mogle predvoditi konzorcijume domaćih proizvođača u kojima bi okupile manje firme.
“Žalosno je da se u Srbiju uvozi tucanik, da se u stolariji više ne koristi drvo već su ga zamijenili aluminijum i plastika. Naša arhitektura je vijekovima bila poznata u svijetu, a mi smo lako prešli na uvozne materijale i odrekli se drveta i kamena”, dodao je Ilić.
On je istakao da je potrebno stvoriti uslove u kojima neće biti lako ući na srpsko tržište, da Srbija ima svoje proizvode koji će biti konkurentni, napominjući da u sadašnjim uslovima “svašta i svako može da uđe na srpsko tržište”.
Proizvođači građevinskih materijala poručili su sa ove konferencije da sedamdesete i osamdesete godine prošlog vijeka, kada su domaće firme gradile širom Evrope i svijeta, nisu nedostižne, ali samo ako država pomogne građevinskoj industriji.
Goran Rodić iz Privredne komore Srbije rekao je da su uslovi tendera u Srbiji takvi da domaća operativa ne može da konkuriše, već rade samo kao podizvođači, zbog čega bi im trebala podrška Razvojne banke koja bi ih pratila garancijama i referentni poslovi u zemlji, na osnovu kojih bi mogli da konkurišu u svijetu.
“Ako nemamo validne zakone da zaposlimo domaću industriju, da je stvorimo konkurentnom pred svijetom, mi ćemo vrlo brzo, za dvije godine, izgubiti kompletnu građevinsku industriju”, rekao je Rodić.
Direktor Cementne industrije Srbije Dejana Milinković izjavila je da cementna industrija, koja trenutno radi sa 50 odsto kapaciteta, zapošljava hiljadu radnika i u budžet Srbije godišnje ostavlja 80 milona evra, zbog čega nijedan uvoz ne može biti jeftiniji za državu.
Domaći građevinari su poručili da od države traže da ih zaštiti u razumnoj mjeri, kao što je to slučaj u drugim zemljama. Srna