SARAJEVO – Račun Izvozno-kreditne agencije (IGA) blokiran je već sedam mjeseci, zbog čega se radnicima ne isplaćuju plate, a ugovori o zakupu poslovnih prostora u Banjaluci i Mostaru su otkazani, a već godinama gotovo sve institucije BiH peru ruke od IGA i proglašavaju se nenadležnim.
U Informaciji o trenutnom stanju u Izvozno-kreditnoj agenciji IGA, koja će se naći pred poslanicima Predstavničkog doma parlamenta BiH, navedeno je i da su zaključno sa prošlom godinom ostali bez pravnika, te da je odlazak najavilo još nekoliko radnika, a kao jedan od najvećih problema navedeno je da blokada računa ugrožava i aktivni portfolio IGA, koji trenutno iznosi nešto malo manje od 50 miliona KM.
Iz nezvaničnih razgovora sa pojedinim poslanicima može se zaključiti da je gašenje IGA sve izvjesnije s obzirom na to da u ovom trenutku niko neće da preuzme odgovornost te da su potrebni milioni KM da se problem sanira, ali ne i riješi, jer je finansijska dubioza IGA prevelika.
“Zaposlenicima se ne isplaćuju plate ni doprinosi za zdravstvo i penziono osiguranje. IGA su sa 31. decembrom 2020. godine napustili pravnici, a odlazak su najavili i drugi zaposleni te se dovodi u pitanje briga o aktivnom portfoliju”, ističe se u informaciji.
Inače, IGA o ovom problemu priča već mjesecima i obraćala se manje-više svim institucijama – od Ministarstva finansija i trezora BiH, preko Ministarstva pravde BiH do parlamenta BiH, međutim sve te institucije su se proglasile nenadležnim, a zbog čega se IGA na kraju obratila za pomoć OHR-u i Evropskoj komisiji, međutim ni oni nisu ponudili nikakva rješenja.
“Ističemo nemogućnost plaćanja pravnog zastupnika IGA i plaćanja sudskih troškova za sporove u kojima je IGA strana u postupku, kao tužena ili kao tužitelj. Nepojavljivanjem na sudu u svojstvu tužitelja smatraće se da je IGA odustala od tužbe, čime će izgubiti pravo na naknadu štete od tuženog, dok u svojstvu tužene strane neće imati priliku da iznese svoj odgovor na tužbu, čime priznaje navode iz tužbe”, ističe se u informaciji koju će razmatrati poslanici Predstavničkog doma.
I ovaj problem IGA je pokušala riješiti preko Pravobranilaštva BiH tražeći da je oni kao instituciju BiH zastupaju u sporovima, međutim dobila je negativan odgovor jer Pravobranilaštvo BiH zastupa samo budžetske korisnike, što IGA nije.
Informacijom IGA predlaže i rješenja, a jedno od njih je, i to kao prioritetno navedeno, deblokada računa na način da se iz budžeta isplate dugovanja po sudskim presudama ili da se izmijeni Zakon o osnivanju IGA na način da se IGA ne može blokirati račun.
Podsjećanja radi, račun IGA, čija je misija da pruža podršku izvozno orijentisanim firmama iz BiH, blokiran je zbog duga od 1,7 miliona KM firmi “Osijek Koteks” iz Osijeka, međutim problemi u IGA počeli su znatno ranije, i to nakon što su 2013. godine dali garancije i kredite preduzeću “Unis” – Fabrika cijevi Derventa. Garancija je data u vrijednosti od 176 miliona KM, što je bilo mnogo više od njenog kapitala i od tada su počeli svi problemi. U jednom trenutku time se bavila i posebna istražna komisija Predstavničkog doma parlamenta BiH, ali u suštini ništa nije uradila osim što je pozvala Tužilaštvo BiH da sprovede istragu. Nezavisne novine