LONDON, Glavni ekonomista Međunarodne organizacije za energiju (IEA) danas je upozorio na veliki rizik nepopustljivo visokih cijena nafte koje bi mogle zakočiti svjetski privredni oporavak.
“Zabrinjava me što su postojeće cijene među najvećim rizicima za globalni privredni oporavak i uveliko me brine da bi se mogla ponoviti situacija kojoj smo svjedočili u 2009. Ako se one zadrže na tim nivoima, mišljenja sam da nam prijeti veliki rizik da visoke cijene nafte zakoče privredni oporavak”, rekao je Fatih Birol na jednoj konferenciji u Singapuru. Istakao je da je prosječna cijena nafte ove godine 110 dolara za barel, što je osjetno više u poređenju s 90 dolara koliko je iznosila u 2008. godine, da bi ubrzo premašila rekordnih 147 dolara prije nego je svijet pogodila recesija.
Recesija se protegnula na 2009., a globalni oporavak je dosad bio spor, pogotovo u SAD-u i Evropi, dok se Azija pokazala snažnijom od ostatka svijeta, ustvrdio je glavni ekonomista te međunarodne organizacije. Najnoviji skok cijena nafte najvećim je dijelom posljedica snažne potražnje iz Kine, a dijelom i one iz Indije i s ostalih tržišta u nastajanju, kazao je Birol.
“Za glavninu toga rasta zaslužne su zemlje izvan OECD-a. Jednom riječju, pet zemalja u svijetu pokreće globalnu potražnju za energentima, pogotovo Kina, Kina, Kina, zatim Indija i Bliski istok, i to tim redoslijedom”, kazao je Birol, ističući golemu važnost Kine kao jednog od najvećih potrošača. “Te su zemlje zaslužne za više od 90 odsto rasta globalne energetske potražnje”. Hina