SARAJEVO, Neophodno je u BiH obezbjediti harmonizaciju propisa u oblasti proizvodnje i distribucije nafte i naftnih derivata, jer su stariji od 30 godina i različito se primjenjuju, zaključeno je danas na okruglom stolu u Sarajevu.
Na skupu je istaknuto da Radna grupa, koju je formirala Asocijacija distributera, uvoznika tečnog naftnog gasa /LPG/, uvoznika i distributera LPG opreme i uređaja u BiH, treba da identifikuje propise koji su za popravku i doradu te da ih delegira nadležnima kako bi se tržište uredilo na kvaliteten način.
Okrugli sto o temi “Naftne i plinske kompanije – kvalitet goriva kao preduslov razvoja tržišta” organizovala je Spoljnotrgovinske komore /STK/ BiH, a na njemu je analizirana situacija i poslovanje u oblastima proizvodnje i distribucije nafte, gasa, ulja i maziva.
Direktor Sektora privrede STK BiH, pri kojoj djeluje Asocijacija, Zdravko Marinković rekao je da su učesnici okruglog stola naišli na razumjevanje i spremnost predstavnika inspekcijskih organa i nadležnih ministarstava da se pristupi uređenju ove oblasti.
Rukovodilac u Rafineriji ulja Modriča Branko Despotović rekao je da je jedan od primarnih interesa firme da tržište naftnim derivatima, a posebno uljima, bude što uređenije, jer se nailazi na proizvode koji ne ispunjavaju propisane norme.
“To su čak neke norme koje su stare 10 ili 20 godina. Neke komponente su štetne, opasne, zabranjene, dok se od nas traži da ispunimo zahtjeve svih međunarodnih standarda – od sistema kvaliteta zaštite životne sredine, akreditovane laboratorije, do evaluacije i registracije svih komponenti koje ulaze u sastav proizvoda”, istakao je Despotović.
On je naveo da očekuje veće angažovanje svih institucija u BiH, odnosno da se pri uvozu proizvoda povede malo više računa.
“Mi ne tražimo povlašteni, već ravnopravni položaj, kakav imamo pri izvozu u EU”, rekao je Despotović i podsjetio da Rafinerija izvozi i u zemlje Južne Amerike i Azije i ispunjava sve zahtjeve tržišta tih zemanja.
Govoreći o kvalitetu goriva, predsjednik Regionalne LPG asocijacije za zemlje CEFTA Josip Kelemen rekao je da BiH, kao država u fazi budućeg pristupanje EU, nije obavezna isključivo raditi po evropskim normama.
“Ipak, administracija radi na harmonizaciji propisa i u segmentu nafte, naftnih derivata i plina. Trenutno je omogućeno da se napravi bolji kvalitet i kontrola svega onoga što ulazi u BiH”, istakao je Kelemen, dodavši da u posljednje vrijeme Rafinerija u Brodu radi na kvalitetu i podiže svoje standarde.
Prema njegovim riječima, ono što strane kompanije uvoze u BiH je u skladu sa evropskim normama, a što se tiče pitanja ilegalnog uvoza goriva, to je već u nadležnosti inspekcija i carina.
Današnji okrugli sto Spoljnotrgovinska komora organizovala je u saradnji sa privrednim komorama Republike Srpske i Federacije BiH, a na zahtjev brojnih privrednika, održan je u okviru devete međunarodne konferencije CEFTA zemalja za LPG. Srna