BEOGRAD, Oblast informacionih tehnologija manje je pogođena krizom nego druge oblasti, kaže predsednik kompanije “Komtrejd” Veselnin Jevrosimović.Generalno gledano, tehnološki sektor nije pogodjen krizom koliko i automobilska industrija, tržište nekretnina i finansija, objašnjava Jevrosimović navodeći da je uglavnom riječ o smanjenju broja zaposlenih od tri do sedam odsto.
On smatra da je to zbog činjenice što kriza ne može da se prevaziđe bez pomoći tehnologije.
“Neko opšte uvjerenje, pa čak i na Svjetskom ekonomskom forumu u Davosu, bilo je da će nova dostignuća imati veliki uticaj na rješavanje krize i da će to, u nekom smislu, biti lijek”, rekao je Jevrosimović.
Jevrosimović je podsjetio da je u srpskoj delegaciji u Davosu postojao dogovor da se Srbija predstavi kao zemlja u razvoju, kao tržište koje bilježi organski rast, kako bi privukli velike kompanije da dođu u našu zemlju.
Prema njegovim riječima, takav pristup je imao “dobru prođu”, tako da “treba svjetsku krizu da iskoristimo i stvari okrenemo u svoju korist”. “Srbija treba da se predstavlja kao tržište u razvoju na kome je mnogo jeftinije i jednostavnije proizvoditi i kompanije koje traže izlaz iz krize sada treba da dovedemo ovde”.
“Komtrejd” je nastavio da se širi na inostrana tržišta, kazao je Jevrosimović i podsjetio da se u Ljubljani gradi tehnološki centar od 16.000 kvadrata, u koji je uloženo 30 miliona evra, a da da za taj posao ima direktnu podršku lokalnih vlasti. Otvaraju se, takođe, kompanije u Dubaiju, Južnoj Africi i najvjerovatnije u Kazahstanu.
Prema njegovim rječima, već je obezbijeđena kreditna linija za ovu godinu, ali je najveći problem nestabilan kurs, tako da država mora da uradi nešto na njegovom smirivanju.
Jevrosimović je istakao da je vrlo teško planirati posao u ovakvoj situaciji sa kursom, navodeći da ima loša iskustva iz prošlosti i da “niko od nas ne bi volio da se to ponovi, jer privredi najviše odgovara stabilna valuta, stabilna ekonomija i stabilna politička situacija”. Tanjug