VAŠINGTON, Dok se stručnjaci širom svjeta pripremaju za eventualnu pandemiju ptičijeg gripa, do koje bi došlo mutiranjem virusa H5N1, jedan drugi virus ovog oboljenja, H9N2, bi takođe mogao da zapreti čovječanstvu, upozoravaju američki stručnjaci sa Univerziteta Merilend i iz Dječije bolnice Sent Džud u Memfisu.
Američki stručnjaci su došli do zaključka, testiraajući virus H9N2, da bi uz male mutacije on bio sposoban da se širi među ljudima, izveštava Rojters.
Većina stručnjaka za grip slažu se da je neka vrsta pandemije, odnosno smrtonosne globalne epidemije, prije ili kasnije neizbježna. Zasad je glavni “osumljičeni” virus ptičijeg gripa, koji bi mogao da izazove pandemiju među ljudima, H5N1.
Ovim virusom se od 2003. zarazilo 385 ljudi, od kojih je 243 umrlo, U nekim oblastima svjeta taj virus se učaurio među pticama i živinom. Dosad je H5N1 usmrtio ili je zbog njega pobijeno 300 miliona ptica i živine.
Virus H9N2 se takođe najčešće javlja kod ptica, ali se može naći i među svinjama i drugim životinjama u Evropi i Aziji. Dosad se od njega razboljelo najmanje četvoro djece u Hong Kongu. Grip se kod njih javio u blagoj formi.
Daniel Peres i njegove kolege sa Univerziteta Merilend su testirali virus H9N2 na afričkim tvorovima, životinjama čiji je biološki sistem vrlo sličan ljudskom kad je u pitanju grip. Samo jedna mutacija učinila je pomenuti virus mnogo zaraznijim i opasnijim, tako da se znatno lakše prenosio sa tvora na tvora.
Grip se takođe lakše prenosio s jedne na drugu životinju kad bi one istovremeno bivale zaražene i virusom H9N2 i virusom H3N2 (koji izaziva sezonski grip kod ljudi). To što je bilo veštački izazvano u laboratorijskim uslovima, moglo bi da se desi i u prirodu, upozoravaju američki stručnjaci.
Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije postoji na stotine vrsta virusa ptičijeg gripa ali su, koliko se zna, samo četiri vrste dosad izazivale infekcije i među ljudima – H5N1, H7N3, H7N7 i H9N2.