VAŠINGTON, Američka privreda je u trećem tromjesečju ove godine zabilježila rast od 2,2 odsto u odnosu na isti prošlogodišnji period, što označava sporiji oporavak od prognoziranog, ali je stopa rasta, ipak, najviša od trećeg kvartala 2007. godine, saopštilo je Ministarstvo trgovine SAD.
Analitičari su očekivali rast američkog bruto društvenog proizvoda (BDP) od 2,8 procenata. Oni ocjenjuju da i nešto slabiji rast od prognoziranog označava kraj najgore recesije od tridesetih godina prošlog vijeka i da je skokom BDP-a u trećem ovogodišnjem kvartalu okončan prethodni pad privrede SAD koji je trajao puna četiri uzastopna tromjesečja.
Na manji rast BDP-a od planiranog su, kako se objašnjava, uticale slabe investicije u privredu i značajnija likvidacija zaliha. Privrednom rastu su, pak, doprinijeli programi američke vlade, uključujući kupovinu automobila po sistemu staro za novo i poreske olakšice za ljude koji kupuju prvu kuću. Ostaje, međutim, pitanje da li će ovakvo privredno oživljavanje da se održi i kada istekne Vladina pomoć američkoj ekonomiji.
Najnoviji podaci o većem prometu u maloprodaji, zatim o zalihama firmi i trgovinskom bilansu u SAD, povrh svega nagovještavaju da je privredni rast u posljednjem kvartalu 2009. još dobio na brzini. Analitičari zato prognoziraju da će za period od oktobra do decembra ove godine američki BDP iskazati rast na nivou od četiri do 4,5 procenata.
Američki ministar finansija Timoti Gejtner izjavio je da je administracija predsjednika SAD Baraka Obame uvjerena da će spriječiti ponavljanje prošlogodišnje finansijske krize, najteže u proteklih sedam decenija.
“Drugog talasa finansijske krize neće biti. Ne možemo da dozvolimo da zemlja ponovo živi s rizikom da ćemo imati još jednu seriju događaja kakvu smo imali prošle godne”, rekao je Gajtner.
On je odbacio tezu da ozbiljna nova kriza može da izbije iz dugotrajnih problema s hipotekarnim kreditima ili iz iznenadnog slabljenja vrijednosti dolara.
“Učinićemo sve što je potrebno da bismo to spriječili i u potpunosti smo u stanju da to učinimo”, rekao je Gajtner.
Kako bi privredni rast bio nastavljen Obama je juče pozvao bankare da olakšaju davanje kredita malim preduzećima, koja bi najvjerovatnije otvorila nova radna mjesta i tako pomognu smanjenje nezaposlenosti sa trenutnih deset odsto. Nakon sastanka s predstavnicima malih i lokalnih banaka u Bijeloj kući, Obama je istakao da se mala preduzeća žale da ne mogu da dobiju kredite koji su im potrebni za kupovinu nove opreme, proširivanje poslova i zapošljavanje radnika. Američki predsjednik je rekao bankarima da će pokušati da ukine birokratske prepreke koje otežavaju odobravanje kredita.
Obama je prošle nedjelje razgovarao i sa direktorima najvećih banaka, pozvavši i njih da lakše odobravaju kredite kompanijama koje bi otvarale nova radna mjesta.