ŠAMAC, Predsjednik Udruženja za zaštitu žiranata u BiH Jovica Cvjetković očekuje da do kraja godine u Federaciji BiH bude usvojen zakon o zaštiti žiranata koji je u Republici Srpskoj usvojen 1. decembra 2011. godine.
On je naveo da je Udruženje obaviješteno da su zaprimljene krivične prijave koje je Udruženje podnijelo prije dva mjeseca specijalnim tužilaštvima Republike Srpske i Federacije BiH protiv agencija za bankarstvo Srpske i FBiH i odgovornih lica u agencijama.
“Krivične prijave podnesene su zbog zloupotrebe službenog položaja i nečinjenja ništa na kontroli rada banaka i mikrokreditnih organizacija, posebno pri odobravanju kredita. Banke su zloupotrijebile zakonske mehanizme, procedure i propise. Taj dio nerada agencija za bankarstvo proizveo je još pogubniju situaciju, pa su svi ugovori i krediti koji su dati sumnjivim licima dospjeli u sudsku proceduru“, rekao je Cvjetković novinarima.
On je dodao da je Udruženje, uz krivične prijave, dostavilo mnogo dokaza i da očekuje poziv iz tužilaštva da razgovaraju i potkrijepe to i drugim dokazima kojih imaju na stotine. Cvjetković kaže da se nada da će tužilac naći elemente krivice i pokrenuti krivične prijave protiv direktora agencija za bankarstvo Republike Srpske i FBiH.
“Na taj način će jedan broj žiranata dobiti satisfakciju da država stoji iza njih i da se nikada više neće desiti da građani budu prevareni“, naglasio je Cvjetković.
On je dodao da mu se, osim ojađenih žiranata, svakodnevno javljaju i dužnici kredita koji ga obavještavaju da su banke i sudovi donijeli rješenje protiv žiranata i da idu u izvršni postupak, a da prije toga uopšte nisu obavijestili dužnika o tome.
“Ne ide se samo protiv žiranata, nego i protiv njihove familije, komšija, prijatelja. To ispada: idemo tamo gdje možemo nešto naplatiti, a ne kod onoga ko je bio u ugovorno-kreditnom odnosu i ko je potpisao“, naglašava Cvjetković.
On je podsjetio da su 1. decembra 2011. godine na snagu stupile izmjene i dopune zakona o bankama, o mikrokreditnim organizacijama, o lizing društvima i osiguravajućim društvima, ali da se banke u Republici Srpskoj ne pridržavaju zakonskih propisa, posebno pri odobravanju kredita.
“Ni u jednoj banci kada dođete da pitate za kredit neće vas upozoriti na nove zakonske propise. O ovome smo upoznali iz Agencije za bankarstvo. Odgovorno tvrdim da agencije ne rade ništa da zaštite građane BiH, a posebno u zakonskom dijelu, što je njihova obaveza“, rekao je Cvjetković.
On je apelovao da se građani BiH jave Udruženju da im pomogne i da obrate pažnju na dokumenta koja dobijaju iz sudova i banaka.
“Nijedan žirant neka ne dozvoli da bilo ko plijeni njegovu imovinu bez prethodne pljenidbe kod dužnika”, poručio je Cvjetković.
On je naveo da u BiH ima više od 250.000 ojađenih žiranata koji su otplatili tuđe kredite ili dobili rješenje na izvršenje. Srna