BEOGRAD, Ministar finansija Srbije Dušan Vujović izjavio je juče da će sve banke i štediše dio novca ubuduće usmjetravati na punjenje Fonda za osiguranje depozita, koji će imati pretežno nezavisne članove Upravnog odbora.
U upravnom odboru tog tijela će sjediti jedan član iz Narodne banke Srbije, jedan predstavnik Vlade Srbije, a na prijedlog Ministarstva finansija, tri člana će biti nezavisna.
„To su ljudi dovoljno stručni da mogu da kontrolišu rad Agencije za osiguranje depozoita”, rekao je je Vujović, govoreći u parlamentu o prijedlogu zakona o toj agenciji.
On je naglasio da se država našla u situaciji da je Agencija za osiguranje depozita ispražnjena do posljednjeg dinara, a novim zakonskim rješenjima se, kako je naveo, nudi transparentniji rad i smanjuju troškovi rješavanja depozita.
„Agencija i Fond su bili ispražnjeni do posljednjeg dinara, stečajem banaka, zaštitom deponenata. Morali smo naknadno da intervenišenomo i potrošili smo sva sredstva“, naveo je on.
Zbog tog problema, kazao je, država je posegnula i za sredstvima međunarodnih organizacija, a prije svega Svjetske banke, odnosno Međunarodne banke za obnovu i razvoj (IBRD), i Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD).
“Te organizacije traže da donesemo zakone koji će urediti i pitanje osiguranja depozita i pitanje rada Agencije u skladu sa međunarodnim standardima“, poručio je ministar.
Stari sistem je, kazao je on, bio da se nudi nominalna zaštita depozita, do 50.000 evra svi su zaštićeni, ali mehanizmi nisu bili dovoljno razrađeni da učesnici shvate da svako osiguranje košta.
„Neko mora da plati premije da bi neko bio osiguran“, rekao je Vujović.
Imali smo, kako je naveo, situaciju moralnog hazarda.
„Oni koji su ulagali imali su inicijativu da to rade ne razmišljajući. Štediše sa svoje strane nisu razmišljale u koju će banku da ulože novac do 50.000 evra, jer su znali da će Agencija, odnosno država da zalegne iza toga i pokrije štedne depozite“, rekao je Vujović. Tanjug