SARAJEVO, Izbor stečajnog upravnika koji će voditi stečaj preduzeća u FBiH zavisi od njegovog iskustva u ovim poslovima, te se stoga dešava da jedan upravnik vodi više procesa, dok dio njih nema angažman.
U Udruženju stečajnih upravnika u BiH napominju da u FBiH ima oko 140 stečajnih upravnika, a između 300 i 350 otvorenih stečajnih postupaka. Neki od njih traju i po sedam godina zbog sporog sudskog rješavanja imovinsko-pravnih odnosa, pa se dešava da jedan upravnik vodi i po tri stečaja. Primjer za to je firma “Šipad Fojnica” u kojoj stečaj traje od 2003. godine i čiji stečajni upravnik, kako kažu predstavnici radnika, istovremeno vodi stečaj u još tri preduzeća u Zenici.
“To je nemoguće kvalitetno obaviti. Uz velike obaveze pitanje je i koliko dobro neko ko ima 70 godina može to da radi. Imovina firme se prodaje, a radnici su do sada dobili svega po 400 KM, a potražuju 1,8 miliona KM”, kaže Mirsada Salihagić, predstavnica bivših radnika “Šipad Fojnice”.
Ismet Bajramović, predsjednik Saveza samostalnih sindikata BiH, istakao je da stečajni upravnik ne može kvalitetno voditi stečaj ako ga vodi na dva mjesta istovremeno, te da je dodatan problem što u nekim slučajevima upravnik ne poznaje kako firma funkcioniše.
“Čudno je što se neki stečajni upravnici ne angažuju, a neki vode postupak u više preduzeća. Nadam se da je to zbog toga što za određene oblasti nisu obučeni”, dodao je Bajramović.
Predsjednik Udruženja stečajnih upravnika u BiH Hamdija Muratović kazao je da među stečajnim upravnicima ima nekoliko profesionalaca koji od toga žive, dok ostali ovaj posao rade usput. Smatra, pak, da stečajni upravnik može kvalitetno raditi na više predmeta, jer najviše posla ima u prvih pola godine od otvaranja stečaja, a kasnije ima prostora da preuzme još jedan predmet.
“Stečajni sudija smanjuje sebi stepen odgovornosti ako imenuje stečajnog upravnika koji je poznat. To je prvi kriterij pri izboru upravnika”, dodao je Muratović.
Stečajni upravnik Nurudin Kusturica kaže da je vodio jedan stečaj, te da mu je bilo nuđeno da istovremeno preuzme još jedan predmet, što je odbio, jer je teško voditi više od jednog stečaja.
Stečajni sudija Opštinskog suda u Goraždu Ahmed Spahić ističe da oni na listi imaju jednog stečajnog upravnika, ali da imaju i malo stečaja.
“Ponekad se pojavi neki upravnik koji može sebi dozvoliti da dolazi u Goražde. Od snalažljivosti stečajnog upravnika zavisi može li voditi više predmeta. Neki stečaji su jednostavni, a za neke nije dovoljno ni znanje iz ekonomije”, dodao je Spahić.
Mjesečna plata stečajnog upravnika kreće se u rasponu od 790 do 1.500 KM, odnosno najmanje jednu, a najviše dvije prosječne plate u FBiH.
Statistika
140 stečajnih upravnika u FBiH
300 – 350 stečjnih postupaka u FBiH
790 – 1.500 KM plata stečjnih upravnika Nezavisne novine