RIJAD, Godišnja inflacija u Saudijskoj Arabiji, čija privreda se ubraja među najstabilnije u regionu Bliskog istoka, uvećana je tokom aprila na 10,5 odsto, što je najviši nivo u protekle tri decenije, objavljeno je u Rijadu.
Valuta Saudijske Arabije – rijal – je direktno vezana za dolar i zbog toga je, kako ukazuju domaći finansijski stručnjaci, u posljednjih nekoliko mjeseci snažno opala, zajedno s američkom novčanom jedinicom, a ta promjena je praćena snažnim inflatornim talasom.
Smanjenje vrijednosti rijala je, naime, izazvalo skok cijena razne robe, a naročito uvoznih prehrambenih proizvoda, što se direktno odrazilo i na nivo inflacije.
Skok inflacije u S. Arabiji na dvocifren nivo je dijelom posljedica i osjetnog poskupljenja nekretnina, kao i izdataka za zakup stambenog i poslovnog prostora, tvrde poznavaoci prilika.
Cijene poslovnog prostora su, naprimjer, tokom aprila uvećane oko 20 odsto, dok su glavni prehrambeni proizvodi poskupjeli više od 16 procenata, objavila su lokalna glasila u Rijadu, a prenose vodeće svjetske novinske agencije.
Snažan rast inflacije u S. Arabiji tokom proteklog mjeseca bio je vidljiv i na osnovu skoka cijena korpe najvažnijih potrošačkih proizvoda koja je u aprilu poskupila više od 15 odsto, prema 4,3 procenta u prethodnom mjesecu.
Inflatorni pritisci su veoma snažni i u drugim zemljama regiona, a naročito u Kuvajtu i okolnim zalivskim emiratima, navode finansijski stručnjaci.
Godišnji nivo inflacije u Kuvajtu je, naprimjer, tokom aprila takođe bio dvocifren, jer je rast cijena osnovnih poljoprivrednih i nekih drugih proizvoda, koji odlučujuće utiču na životne troškove, tokom minulog mjeseca premašio 17 odsto.
Vlada Kuvajta je ranije ovog mjeseca usvojila mjere za kontrolu cijena nekih osnovnih životnih namirnica i obuzdavanje inflatornih pritisaka, a slične korake najavile su i vlasti Ujedinjenih Arapskih Emirata.