BANJALUKA – Veliki broj radnika bivšeg banjalučkog „Incela“ nakon propasti ovog nekadašnjeg privrednog giganta spakovao je kofere i otišao u Njemačku, a na put u ovu zemlju sprema se i zemljište zatrovano kancerogenim piralenom koji je prije više od pet godina otkriven u krugu ove bivše fabrike.
Prema ugovoru vrijednom 490.000 KM potpisanom u oktobru prošle godine između „Poslovne zone“ Banjaluka u čijem vlasništvu je zagađeno zemljište i firmi „Kemeko“ Banjaluka i „Kemeko-BH“ iz Lukavca, kancerogeno zemljište trebalo je da bude uklonjeno u roku od godinu dana.
Direktor „Poslovne zone“ Saša Panić potvrdio je da zemljište još nije uklonjeno zato što iz Njemačke insistiraju na još nekim papirima.
„Prema ugovoru koji smo potpisali, remedijacija 115 kubika, odnosno 184 tone zagađenog zemljišta treba da bude završena u roku od godinu dana. Taj rok uskoro ističe, a zemljište nije odvezeno. Razlog je to što zemljište treba da se vozi u licencirano postrojenje u Njemačku, a za takvu vrstu tereta potrebne su dozvole svih zemalja kroz koje treba da prođu kamioni“, objasnio je Panić za CAPITAL.
On podsjeća da remedijacija podrazumijeva tri faze.
„Prva se odnosi na pripremu, izradu plana bezbjednosti i zdravlja na radu, plana sanacije lokacije i pribavljanje potrebnih dozvola od resornog ministarstva. Rok za ove poslove je šest mjeseci od zaključenja ugovora i to je završeno. U drugoj fazi je planirano iskopavanje i odlaganje zemlje i građevinskog otpada, a u završnoj fazi će se raditi zatrpavanje“, podsjetio je on.
Panić ističe da se iskopavanje može odraditi relativno brzo i zagađeno zemljište zaputiti na planirano odredište, ali se čekaju papiri iz Njemačke, dodajući da vjeruje da će sve okončati u skladu sa ugovorom koji su potpisali sa „Kemeko“ i „Kemeko-BH“.
CAPITAL je ranije objavio da je za projekat remedijacije zemljišta „Poslovna zona“ od Centra za međunarodnu saradnju i razvoj (CMSR) iz Slovenije dobila 101.000 evra, a od Fonda za zaštitu životne sredine i energetsku efikasnost Republike Srpske još 200.000 KM.
Podsjećamo, afera piralen izbila je u ljeto 2019. godine kada je nakon požara na tri lokacije u krugu „Incela“ utvrđena visoka koncentracija kancerogenog ulja piralen.
Vrijednost piralena u zemljištu na pojedinim mjestima u krugu „Incela“ iznosila je čak 33.000 puta više od dozvoljene. Tada je formiran ekspertski tim za rješavanje ovog problema koji je sačinio i Plan interventnog djelovanja i remedijacije ili uređenja cijele zone. Koliko „interventno“ se djelovalo najbolje pokazuje činjenica da remedijacija nije okončana ni poslije više od pet godina.
CAPITAL: D. Momić