BEOGRAD, Poreznici u Srbiji još nemaju računicu koji dio duga od 222 milijarde dinara, a koje treba da naplate od preduzetnika, građana i firmi jeste i realno naplativ.
Prve procjene kažu – jedva trećina. Na sredstva ne mogu da računaju od preduzeća u privatizaciji i restrukturiranju. Za ona u stečaju, Poreska uprava je samo jedan na dugom spisku povjerilaca. Teško da će se doći i do novca firmi koje su u međuvremenu nestale, a tek će detaljna provjera narednih mjeseci utvrditi kod koliko je dužnika sa “spiska srama” u međuvremenu nastupila – zastarjelost.
(Ne)tačno
Tačnost objavljenog spiska najprije je demantovao Grad Beograd, koji tvrdi da ne duguje 1,8 milijardi dinara. Poreska uprava ni u ponedjeljak nije odgonetnula da li je prijestonica u pravu, jer se slučaj još provjerava. I “Srbijašume”, koje se duže za 700 miliona dinara, tvrde da redovno izmiruju svoje poreske obaveze. Kažu da su poreznici njima pripisali dugovanja ugašenih omladinskih zadruga, a da su “Srbijašume” obaveze prema zadrugama redovno plaćale. U podatak Poreske uprave da im je dužan oko 62 milijarde dinara ne vjeruje ni Radisav Rodić, osnivač dnevnih listova “Kurir” i “Glas javnosti”.
– Moj navodni poreski dug nije posljedica neplaćanja poreza s moje strane, već prenijeto stanje iz perioda kada je Poreska uprava služila za disciplinovanje “Kurira” i mene lično – navodi Rodić u saopštenju za javnost. – Poslije istrage okružni javni tužilac je odustao od daljeg gonjenja.
Posla na provjerama poreskih kartica narednih dana će svakako biti. U to su uvjereni i poreznici. Još ne mogu da kažu da li je nekome od “prozvanih” dužnika u međuvremenu dug zastario, što se dešava poslije pet godina. A i kada dug po svim mjerilima zastari, poreznici ga ne otpisuju automatski, već dužnik mora da podnese zahtjev.
– Nije isključeno da će se pokazati da su službenici u nekim filijalama pojedine predmete čuvali u fiokama i to u dogovoru sa preduzećima ili pojedincima – kažu u Poreskoj upravi.
Državni sekretar u Ministarstvu finansija Miodrag Đidić ističe da je spisak poreskih dužnika tačan i validan i da iza njega stoji i Poreska uprava i nadležno ministarstvo.
Nije živ !?!
Na spisku velikih dužnika za porez nalazi se i ime Laze Krvopića iz Žablja, koji je u 87. godini umro prije nešto više od deset godina. Njegova porodica najavljuje i tužbe protiv odgovornih.
– Nikada nikome ništa u životu nije ostao dužan – kategoričan je unuk Stanko, opisujući djeda Lazu kao oličenje poštenja. – U Poreskoj upravi nisu mogli da mi objasne kako se ovo dogodilo. Rečeno mi je da su od nadležnih u Novom Sadu tražili da se ime Laze Krvopića stornira, ali da to još nije učinjeno. Još mi je rečeno da moj djed nije imao nikakva dugovanja.
U bankrotu
Na vrhu liste najvećih poreskih dužnika našao se i subotički biznismen Vojin Đorđević, vlasnik firme “Si end Si kompani”, koji državi duguje 41 milion dinara, dok dug njegovog preduzeća “Podrum Palić”, koje je bankrotiralo sredinom 2010. godine, iznosi oko 700 miliona dinara.
Protiv odgovornih lica u preduzećima Poreska uprava podnijela je 2008. godine Opštinskom javnom tužilaštvu u Subotici više od deset krivičnih prijava zbog utaje poreza, ali do sada nije donijeta nijedna presuda niti su slučajevi procesuirani do kraja.
Nepoznati
Leskovčani još nisu otkrili ko je Novica Jovanović, rekorder po poreskom dugu od 307 miliona dinara. Malo je vjerovatno da je to izvjesni Novica Jovanović, zvani Taba (54) iz sela Velikog Trnjana kod Vučja koji se prije 15 godina bavio švercom cigareta. Mnogi sumnjaju da je on taj grešnik, jer prema priči komšija nema pas za šta da ga ujede.
– Bio je sitan švercer. Poslije je otvarao neke firme i zadužio se kod zelenaša. I mi mu teško ulazimo u trag kada stigne neka prijava za njega – kaže naš izvor iz policije.
U Inđiji su iznenađeni da je Marijo Vujaklija, privatni preduzetnik iz ovog mjesta, dužan 239,6 miliona dinara poreza, jer ga u ovom kraju niko ne poznaje. U Upravi prihoda u Inđiji su nam potvrdili da je Marijo Vujaklija držao radnju za trgovinu bijelom tehnikom, koju je odjavio i zatvorio prije nekoliko godina, te da je tada rješenjem Uprave prihoda nenaplaćeni porez preveden na lično ime i prezime. Od porodice Vujaklija u Inđiji saznajemo da među njima ne postoji Marijo Vujaklija i da on nije građanin ovog grada.
I u opštini Nova Crnja su iznenađeni viješću da se u njihovoj sredini nalazi veliki poreski dužnik – izvjesni Dragan Popović. On je fiktivno prijavljen u pograničnom selu Vojvoda Stepa, gdje je imao navodno registrovano privatno preduzeće. Popović je stanovnik Novog Sada i u ovom selu niko ga ne poznaje. Navodno, radi se o osnovnom dugu od 23 miliona koji je narastao do 90 miliona. Sumnja se da se Popović bavio nezakonitim poslovima, a spominje se i pranje novca.
Šokirani
Bivši supružnici Anđelka i Miodrag Jerinić iz Ćuprije duguju za porez državi 290 miliona dinara. Kao građani duguju 120 miliona, dok njihova zajednička, danas već ugašena, firma “Metalijum” ima obavezu od 170 miliona dinara.
– Sa bivšom suprugom sam bio vlasnik ortačkog društva koje je likvidirano u sudu, uz potvrdu da nema dugova – kaže Miodrag Jerinić. – Kasnijim kontrolama Poreska uprava nalazi dug od 11 miliona dinara. Prije četiri mjeseca htio sam da promijenim automobil, ali sam se šokirao kad sam vidio da je dug narastao na 48 miliona, a do kraja godine na svih 60 miliona. Dug likvidirane firme prebačen je na nas kao na fizička lica. Nemam trenutno prihode i čekam da ispunim jedan od uslova kako bi ostvario pravo na penziju.
Očekivano
Milan Vasiljković, koji se duži za blizu 83 miliona dinara, u Smederevskoj Palanci poznat je po izgradnji višespratnica. Njegovim značajnim dugovanjem u ovom mjestu nisu iznenađeni, s obzirom na to da država nije na vrijeme naplaćivala svoja potraživanja. Njegovi sugrađani smatraju da dug hitno treba da se naplati, i po cijenu zaplene Vasiljkovićeve imovine.
Štrajk?
Obračun sa najvećim dužnicima mogao bi da se uspori i zbog obustave rada. Ukoliko Ministarstvo finansija razmotri mogućnost povećanja zarada, članovi Jedinstvenog sindikata Poreske uprave Srbije počeće pripreme za generalni štrajk. Novosti