BEOGRAD, U Srbiji, po svemu sudeći, više nema sirotinjske hrane. Ovog jula je na zelenim pijacama sve skuplje nego prošle godine u isto vrijeme.
Cijene povrća su porasle za 20 do 50 odsto, a kod voća je razlika i duplo veća. Čak je i krompir, najčešći obrok među siromašnima, ovog ljeta skuplji nego prije 12 meseci.
Posebno su velike razlike u cijenama voća. Kilogram bresaka je od 50 do 150 dinara, a prošle godine su se prodavale za 20 do najviše 100 dinara. Lubenice su prošlog jula bila oko 20 dinara, a sada su 30 do 50 dinara. Karfiol je bio od 60 do 70 dinara, a sada je potrebno odvojiti barem 30 dinara više. Najveći skok zabilježen je kod paradajza. Ovog ljeta je skoro duplo skuplji, kilogram je od 70 do 100 dinara. Prošlog jula njegova najveća cijena bila je 60 dinara, a nudio se i po 20 dinara.
Ni krompir, čija je cijena u evropskim zemljama ove godine prilično niska, nije povoljan u Srbiji. Za kilogram na tezgama valja odvojiti od 30 do 50 dinara. Proizvođači se žale da je dobar dio ponude ovog povrća na tržištu zauzeo inostrani. S druge strane, velike količine domaćeg krompira ostale su u trapovima, pa su na kraju i bačene, jer su počele da trule.
Od novembra prošle do maja ove godine Srbija je uvezla oko 3.500 tona merkantilnog krompira, kao i 2.379 tona pomfrita, i nešto manje od 4.300 tona sjemenskog krompira.
– Ove godine krompir je u Evropi veoma jeftin, pa su tamošnji trgovci tražili sve načine da pronađu kanale gdje da krompir prodaju – kaže Ratko Vukićević, predsjednik Asocijacije „Plodovi Srbije“. – Tako su došli i u Srbiju, koja nije zaštitila svoje proizvođače. Krompir se u Evropi prodavao po šest do sedam centi, i iako je bio lošijeg kvaliteta stizao je do naših trgovina. Uvoz nije trebalo odobriti i to bi omogućilo da sav krompir iz zaliha bude prodat.
Prema njegovim riječima, domaće proizvođače u Srbiji tek očekuju problemi, jer su u Srbiji carine ukinute, pa će cijela Evropa sada pokušati da svoj krompir plasira na tržište Srbije. Kako kaže, u takvoj situaciji, domaći proizvođači ne mogu da se mjere sa inostranstvom. Zato i strahuje da će bukvalno biti počišćeni sa tržišta.
Skromno po hektaru
Po hektaru srpski proizvođač krompira ima prinos od oko 18 tona, dok je u evropskim državama rod i do 60 tona. Za uvoz 4.000 do 5.000 tona kvalitetnog sjemena, Srbija godišnje troši od 2,5 do tri miliona evra.
Četiri opštine
Opštine Bačka Topola, Subotica, Mali Iđoš i Kula uputiće zajednički zahtjev da zbog velike suše na tom području bude proglašeno stanje elementarne nepogode, rekao je član opštinskog vijeća zadužen za poljoprivredu u Bačkoj Topoli Oto Čorba. Ta inicijativa prema republičkoj vladi će usljediti pošto u pomenutim opštinama bude sproveden postupak predviđen propisima, rekao je Čorba. Čorba je istakao da tačan procenat štete još ne može biti preciziran, jer nije završena proizvodna godina, ali je evidentno da su poljoprivredni proizvođači pretrpjeli velike gubitke. Novosti