PEKING, U Kini, koja ima oko 289 miliona penzionera, vlada planira da postepeno produžava starosnu granicu za odlazak u penziju.
I pored velikog privrednog rasta, druga ekonomija svijeta ozbiljno razmišlja da produži starosnu granicu za odlazak u penziju koja je do sada iznosila 55 godina za žene a 60 za muškarce, odnosno 50 za žene ili 55 godina za muškarce koji obavljaju fizičke poslove.
Ministarstvo za ljudske resurse i socijalnu zaštitu Kine najavilo je da razmatra uvođenje “fleksibilnijeg” penzionog sistema koji će omogućiti produžavanje radnog odnosa i poslije ispunjavanja uslova za odlazak u penziju.
Odgovorni iz ovog ministrarstva su naglasili da je reforma penzionog sistema “neizbježna” jer je on uveden prije šest decenija kada životni vijek Kineza nije prelazio 50 godina, a sada iznosi 73 godine.
Razlozi neophodnosti reformisanja penzionog sistema u Kini su demografski i finansijski pritisak.
“Kina je zemlja u kojoj se procenat starije populacije najbrže povećava. Broj Kineza starijih od 65 godina nije prelazio 100 miliona, ili osam odsto ukupne populacije, a 2050. ta brojka će se popeti na 340 miliona, što će predstavljati 25 odsto ukupnog stanovništva, dok će broj osoba kojima je potreban staratelj biti dvostruko veći”, objasnio je kineski socijolog Vang Guangksu.
Prema studiji kineske i njemačke centralne banke, manjak u penzionom fondu bi 2013. mogao da dostigne 18,3 hiljada milijardi juana a do 2033. bi se podigao na 68 hiljada miljardi juana i iznosio bi 38 odsto bruto domaćeg dohotka.
Vlasti su se protekle sedmice oglasile u državnim medijima, poričući postojanje deficita u penzionom sistemu i tvrdeći da pitanje produžetka starosne granice nije hitno.
Analiza trenutnog stanja penzionog fonda Kine nije obradovala građane. Prema ispitivanju koje su sprovele “Narodne novine”, 93 odsto anketiranih Kineza se protivi pomjeranju starosne granice za odlazak u penziju. Beta