PEKING, Muke zbog evropske dužničke krize se šire budući da zbog posrtanja evra kineske kompanije postaju sve manje konkurentne u Evropi, njihovom najvećem tržištu, čime se onemogućava bilo kakav pokušaj prekida zavisnosti kineske valute od dolara.
Kreatori kineske valutne politike ranije su postigli grub konsenzus u pogledu prekida dominacije dolara, zbog čega je vrijednost domaće valute juan donekle porasla. Odvajanjem dviju valuta američka roba postala bi konkurentnija u odnosu na kineske proizvode. Međutim, iz brojnih razloga Kina još nije počela primjenjivati tu politiku. Imajući u vidu nagli pad evra, takav bi preokret bio izuzetno težak.
Kada bi juan porastao u odnosu na dolar, to bi značilo i njegov rast u odnosu na evro, što bi stvorilo još više problema za kineske izvoznike u Evropu. Posljednjih sedmica evro se strmoglavio u odnosu na juan i sada je na najnižem nivou od kraja 2002.
“U posljednja četiri mjeseca juan je u odnosu na evro porastao za 14,5 odsto, a to će povisiti troškove kineskih izvoznika i negativno uticati na izvoz u evropske zemlje”, izjavio je Jao Jian, portparol Ministarstva trgovine Kine.
Njegovi komentari dosad su najdirektniji u vezi s efektima koje evropske finansijske nevolje imaju na Kinu. Primjedbe takođe daju naslutiti da čak ni Kina, najbržerastuća svjetska ekonomija i sve više motor globalnog rasta, nije imuna na krizu koja je otpočela u Grčkoj i prijeti proširenjem cijelom Evropom.
Neki ekonomisti upozoravaju na dodatne probleme koji bi mogli sustići Kinu. Najvažniji razlog zašto se kineski izvoz srozao početkom 2009. nije bilo smanjenje potražnje u industrijskim zemljama, već nagli i privremeni nestanak trgovinskih finansija iz kineskih i stranih banaka.
“Dostupnost trgovinskih finansija uskoro bi ponovo mogla postati ozbiljan problem”, kaže Dong Tao, glavni ekonomista za Aziju u Credit Suisseu.
Kineski izvoznici u velikoj se mjeri oslanjaju na bankarske akreditive za finansiranje svojih pošiljki. Dostupnost akreditiva usko je vezana za međubankarske kreditne stope. Kad banke same teško posuđuju novac za vlastite potrebe, drastično smanje i izdavanje akreditiva za finansiranje trgovine. Neke kineske firme već nailaze na poteškoće zbog pada evra.
“Primamo pozive evropskih klijenata s kojima smo početkom mjeseca potpisali ugovore i svi oni žele otkazati narudžbe jer im devalvacija evra znatno nagriza profitnu maržu”, kaže Elvin Ksu, šef prodaje u firmi “Guangdong Ouyi Electrical Appliance”, koja proizvodi gasne šporete i bojlere.
Krizi ni izbliza nije kraj
Dužnička kriza u Evropi pokazuje da još ni izdaleka nije došao kraj problemima u svjetskoj ekonomiji i ukazuje na neophodnost dodatnih reformi, izjavio je čelnik Svjetskog ekonomskog foruma (WEF).
“Ono što iščitavamo iz oblaka dužničke krize koji su se nadvili nad Evropom jest da je globalna kriza sve samo ne gotova, te da se u mnogo čemu ponovno rasplamsala u opasnu novu prijetnju”, kazao je Mark Maloš-Braun na otvaranju samita WEF-a u Dohi.
Pritom je upozorio da ne postoji jedinstvena formula za pronalazak globalnog rješenja. “Treba pronaći pametne ideje za rješavanje svakog problema posebno”, rekao je on. Poslovni dnevnik