BEOGRAD, Slatko vino “bermet”, leskovački ajvar i homoljski med, iako nemaju nikakvu zvaničnu „titulu“ srpskih brendova, jedini su domaći proizvodi sa zaštićenom oznakom geografskog porijekla na međunarodnom nivou u 27 zemalja.
U Zavodu za intelektualnu svojinu Srbije, osim pomenutih registrovana su još 43 proizvoda na nacionalnom i lokaliteta nivou, među kojima su užička pršuta, sremski kulen, rtanjski čaj, homoljski sirevi, „banatski rizling“, kosovsko vino, pirotski ćilimi, leskovački roštilj, futoški kupus, ariljska malina, ali i Prizren, Kosovo Polje, Metohija i Sirogojno, pišu beogradske „Večernje novosti“.
Direktorka Zavoda za intelektualnu svojinu Branka Totić objašnjava da nijedna institucija ne registruje „brendove“, jer je to više marketinški termin, ali proizvodi sa zaštićenim oznakama porjekla svakako bi u to spadali.
Prema njenim riječima oznakama porjekla zaštićeni su proizvodi čiji su specifični kvalitet ili svojstva rezultat tradicionalnog načina proizvodnje ili klimatskih uslova, kao i nazivi mjesta gdje se oni tradicionalno proizvode.
Kada proizvod jednom dobije zaštićen žig, odnosno oznaku, ona može da traje vječno, osim ako neko (obično konkurencija) ne podnese Zavodu prijedlog za prestanak važenja. To se dešava ako prozvoda pod tim imenom tri godine nema na tržištu.
„Pored proizvoda, usluga i lokaliteta, formalno i pravno bi bilo moguće zaštititi oznakom geografskog porijekla i značajne ličnosti, koje su proslavile zemlju, naravno uz njihovu saglasnost“, tvrdi Totićeva.
Ona kaže da to znači da ukoliko bi Novak Đoković pristao on bi mogao da bude zaštićen „srpski proizvod“.