BEOGRAD, Pritisci na pad dinara i dalje su jaki, a ekonomisti smatraju da samo od Narodne banke Srbije zavisi da li će, intervencijama, spriječiti veće slabljenje valute u narednom periodu.
Od toga zavisi i koliki će kurs dinara biti do drugog kruga predsjedničkih izbora, a vjerovatno i do momenta formiranja nove vlade.
– Pritisci na dinar ne jenjavaju, čak su i pojačani prvog dana poslije opštih izbora u Srbiji, pošto je neizvjesniji i ishod u pogledu formiranja nove vlade – kaže, za “Novosti”, ekonomista Ivan Nikolić. – Ovakva situacija zadržaće se sve do formiranja nove vlade, koja bi trebalo da postavi jasnu ekonomsku politiku u narednom periodu.
Vlasnici mjenjačnica, pak, očekuju da će kurs dinara do okončanja drugog kruga predsjedničkih izbora, 20. maja, biti stabilan.
– Svi su se umirili, nema velikog prometa, čeka se formiranje vlade – kaže, za “Novosti”, Borislav Brujić, predsjednik Udruženja mjenjača Srbije. – Na deviznom tržištu nema velikih dnevnih oscilacija. Ne vjerujem da će kurs dinara drastičnije rasti, ali ni padati.
Dinar je, podsjetimo, od početka godine u odnosu na evro oslabio tačno za 7,3 dinara. U 2012. smo ušli sa kursom od 104,64 dinara, da bi evro danas vrijedio gotovo 112 dinara. Narodna banka je od početka godine intervenisala prodajom ukupno 748,5 miliona evra, kako bi obezbjedila nesmetano funkcionisanje deviznog tržišta. Dinar je bio najslabiji 3. maja, kada je srednji kurs bio 111,91 dinar za evro, a najjači je upravo danas.
Mjenjačnice
Evro je juče u mjenjačnicama mogao da se kupi za 112,5 dinara, a veće količine i za 112 dinara. Za prodaju evra građani su dobijali 111 dinara, dok je stimulativni kurs za prodaju veće količine deviza bio čak do 111,8 dinara za evro.
Rekord
NBS je juče prodala na međubankarskom deviznom tržištu 20 miliona evra, kako bi obezbjedila nesmetano funkcionisanje deviznog tržišta. Današnji kurs formiran je na nivou od 111,97 dinara za evro, što je nova rekordna vrijednost evra u odnosu na dinar. Novosti