SARAJEVO, Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirko Šarović izrazio je danas nadu u Sarajevu da će Savjet ministara BiH i za iduću godinu produžiti važenje Odluke o privremenoj suspenziji i smanjenju carinskih stopa kod uvoza određenih proizvoda, što se posebno odnosi na sektore tekstilne i industrije obuće u BiH.
“Na taj način mi i dalje želimo da stimulišemo domaća izvozno orijentisana preduzeća i da podižemo njihovu konkurentnost, putem omogućavanja povoljnosti za nabavku repromaterijala”, rekao je Šarović novinarima uoči sastanka sa privrednicima iz BiH, korisnicima pomenute odluke.
Prema njegovim riječima, ova odluka obuhvata 54 tarifne oznake za firme koje se bave tekstilom, obućom i kožom.
Šarović je posebno istakao dosadašnje pozitivne finansijske efekte primjene ove odluke, zadržavanje postojećih radnih mjesta, ali i zapošljavanje nove radne snage.
“Mi, doduše, ovim putem umanjujemo prihode u budžet za oko tri miliona KM, ali dobit koja ide našim izvozno orijentisanim preduzećima je višestruka”, podvukao je Šarović.
On je pojasnio da je ova odluka privremenog karaktera jer je tako regulisano Zakonom o tarifi, ali je izrazio nadu da će ubuduće i to biti riješeno na zadovoljstvo domaće privrede.
Predstavnici tekstilne i industrije obuće iz Sarajeva i Kotor Varoša Amir Medić i Miroslav Peterešin u ime svih učesnika ovog sastanka zahvalili su Šaroviću i njegovim saradnicima u Ministarstvu spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH na brizi i podršci domaćoj privredi.
Prema njihovim riječima, ova odluka je jedna od najboljih mjera na planu zaštite domaće proizvodnje, što cijene i strani partneri.
Šarović je izrazio nadu i da će adaptacija Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju ići željenim tokom, i da će se BiH izboriti za povoljnu pregovaračku poziciju u trgovini sa državama članicama EU, što se posebno odnosi na kvote u vezi sa izvozom mlijeka, voća, povrća.
Riječ je i o zadržavanju povlastica za BiH u pogledu bescarinskog izvoza u EU.
Šarović je ocijenio da je Ministarstvo na čijem se čelu nalazi imalo niz uspješnih i pozitivnih aktivnosti u ovoj godini, što se posebno odnosi na izvoz mlijeka u EU.
Prema njegovim riječima, pokrivenost uvoza izvozom u BiH iznosi oko 58 odsto, što budi nadu u ohrabrujući ekonomski rast i u narednoj godini.
Na sastanku u Sarajevu, zajedno sa privrednicima, prisustvovali su i predstavnici Spoljnotrgovinske komore BiH i entitetskih privrednih komora. Srna