LONDON, Britanski premijer Gordon Braun izjavio je juče da podržava ideju o održavanju samita lidera najrazvijenijih zemalja svijeta na kome bi se utvrdila nova struktura i pravila u funkcionisanju međunarodnog finansijskog tržišta.
Braun je na konferenciji za štampu, održanoj u sjedištu vlade, rekao da se već vode odgovarajuće konsultacije za održavanje takvog samita, ali nije precizirao rok u kome bi se taj skup mogao održati, prenose vodeće novinske agencije iz Londona.
Francuski predsjednik Nikola Sarkozi je prvi, krajem prošle sedmice, predložio da se radi rješavanja tekuće globalne finansijske krize do kraja ove godine održi samit grupe osam (G8), kome bi prisustvovali i čelnici Kine i drugih zemalja čije ekonomije ubrzano napreduju.
Premijer Braun je ukazao, komentarišući juče objavljeni plan njegove vlade vrijedan 37 milijardi funti sterlinga za spasavanje tri ugrožene domaće banke, da se svjetska finansijska kriza može rješiti samo zajedničkim naporima i na globalnom nivou.
Braun je ukazao, konkretno govoreći o navedenom vladinom paketu, da će i čelnici ugroženih britanskih banaka osjetiti posljedice sadašnje krize, jer ove godine neće dobiti ranije utvrđene novčane bonuse (nagrade), a njihova primanja uskladiće se sa realnim primanjima finansijskih institucija na čijem čelu se nalaze.
Vlada će, prema riječima Brauna, imenovati i nezavisne predstavnike u savet direktora posrnulih banaka, sa ciljem da kontrolišu upotrebu sredstava dobijenih iz državnog budžeta zemlje.
Među tri banke kojima je namjenjena pomoć iz navedenog vladinog fonda, škotska “Rojal banka” treba da dobije 20 milijardi funti, a banke HBOS i “Lojd TSB” zajedno oko 17 milijardi funti.
U okviru akcije konsolidacije poslovanja i rukovođenja ugroženim bankama dosadašnji čelnici “Rojal banke” i banke HBOS su juče smjenjeni.
Istovremeno je britanska banka “Berkliz” saopštila da joj nije potrebna vladina pomoć i objavila je program privlačenja novih investicija od privatnih ulagača u ukupnoj vrijednosti od 6,5 milijardi funti.