SARAJEVO, Nagrada “Kristalna prizma” uručena je juče u Sarajevu predstavnicima najboljih banaka, osiguravajućih društava i mikrokreditnih organizacija (MKO) u BiH u prošloj godini, te menadžerima iz ove tri oblasti.
Najboljom bankom među njih 29 proglašena je Hypo Alpe Adria banka Mostar, najbolje od 25 osiguravajućih društava je “Sarajevo-osiguranje”, dok je “Mikrofin” iz Banjaluke najbolja u ovom sektoru koji obuhvata 24 MKO.
“Uprkos nelojalnoj konkurenciji i jakoj prisutnosti društava sa stranim kapitalom pokazali smo da društvo sa većinskim državnim kapitalom može biti lider”, istakao je Midhat Terzić, direktor “Sarajevo-osiguranja”.
Berislav Kutle, direktor UniCredit Bank, dobio je “Kristalnu prizmu” kao najuspješniji menadžer u sektoru bankarstva. Ista nagrada u sektoru osiguranja pripala je direktoru “Bosna-Sunce osiguranja” Željku Pervanu, dok je direktor “Partnera” iz Tuzle Senad Sinanović najbolji menadžer u oblasti MKO.
Kutle je kazao da je za osvajanje ovakave nagrade potrebno mnogo vremena, vjere u sebe i sreće.
Izbor su organizovali konsultantska kuća “Revicon” i regionalni poslovni magazin “Prizma”. Uoči dodjele “Kristalne prizme” održan je i okrugli sto o stanju i perspektivama na finansijskom tržištu BiH.
Željko Šain sa Ekonomskog fakulteta u Sarajevu kazao je da je stanje u industriji osiguranja svakim danom bolje, te da su perspektive društava dobre jer je još dosta rizika neosigurano.
Osvrnuvši se na stanje u bankarstvu, Kutle je istakao da je bankarski sektor najrazvijeniji u BiH, ali da sam ne može dugo biti lider, ako se ne razviju i ostale oblasti neophodne za privredni rast BiH.
“Potrebno je stvaranje jedinstvenog gospodarskog i političkog sistema u BiH u kojem se finansijsko tržište može razvijati, jačanje pravne regulative i BiH kao države, te kreiranje novih bankarskih proizvoda u kojima se bankarstvo može razvijati kao kreator razvoja gospodarstva BiH”, istakao je Kutle.
Kemal Kozarić, guverner Centralne banke BiH, istakao je da su sve brži rast vanjskotrgovinskog deficita i inflatornog pritiska potencijalni rizici za finansijsku stabilnost i ekonomiju BiH.
“Eksterni šokovi u vezi sa cijenom hrane i energije doprinijeli su rastu cijena i u BiH”, rekao je Kozarić procijenivši da će inflacija do kraja godine biti između osam i deset odsto.