ZAGREB, Hrvatsku, prema svemu sudeći, početkom jeseni čeka prava lavina stečajeva koji će “pomesti” hiljade radnih mjesta.
Prema podacima finansijske agencije /FINA/, krajem juna u blokadi je bilo više od 74.000 poslovnih subjekata, od čega 39.000 firmi.
“Broj blokiranih firmi jedan je od pokazatelja lošeg stanja u privredi, ali ima i kratkoročnu prognostičku ulogu jer upozorava da nas čeka rast nezaposlenosti”, smatra makroekonomista Hipo banke Hrvoje Stojić.
Novu stečajnu sezonu već su otvorile dvije firme koje su nekad bile važne za hrvatsku privredu – brodogradilište “Kraljevica” i pazinski “Puris”.
Stanje u građevini je katastrofalno pa je samo pitanje trenutka kada će se firme u toj branši početi urušavati kao kule od karata, prenose hrvatski mediji.
Slična sudbina čeka i “Narodne novine Pres”, izdavača ugašenog dnevnog lista “Vjesnik”, čijih stotinjak zaposlenih već sedam mjeseci nije primilo platu.
Popis firmi kojima prijeti stečaj je poduži. Već i podatak da se u Hrvatskoj trenutno vodi više od 1.600 stečajnih postupaka dovoljno je alarmantan.
Ulje na “stečajnu vatru” dolivaju i podaci FINE, prema kojima je gotovo 57.000 poslovnih subjekata blokirano duže od jedne godine. Svaki od tih subjekata kandidat je za bankrot, a kod mnogih bi se moglo postaviti i pitanje zašto već nisu u stečaju.
Uprkos tome, ekonomisti ističu da na stečaj ne treba gledati isključivo sa negativne strane, jer on, kako ocjenjuju, privredi pomaže da se otarasi “bolesnog tkiva”. “U zapadnom svijetu to je normalan način prilagođavanja realnog sektora”, zaključuje Stojić.