BEOGRAD, Profesor Fakulteta političkih nauka u Beogradu Ivo Visković ocijenio je da hrvatsko zatvaranje granice prema Srbiji za teretni saobraćaj nije u interesu ovih zemalja i da se može lako pokazati kao mač sa dvije oštrice.
“Njihova privreda ima interes za saradnju sa Srbijom. Oni u krajnjoj liniji imaju suficit u razmjeni sa nama”, rekao je Visković, navodeći da je hrvatska strana mogla uraditi nešto drugo ako je željela da protestuje ili pokaže nezadovoljstvo zbog priliva migranata.
Prema njegovim riječima, ako ne bude postignut sporazum premijera Srbije Aleksandra Vučića i Hrvatske Zorana Milanovića i konsenzus o zajedničkom rješenju, onda se mogu očekivati kontramjere Srbije koje će pogoditi i hrvatsku privredu.
“To nije u interesu ni Srbije niti Hrvatske i šteta je što u ovom trenutku, kada su odnosi poremećeni, dodatni činilac sa strane na koga nismo računali dalje kvari odnose”, rekao je Visković za RTS.
Napominjući da je kroz Srbiju prošlo 170.000 migranata iz pravca Makedonije, a da Srbija nije toj zemlji uvela sankcije, Visković je naveo da je Srbija “izabrala carstvo nebesko” i da igra častan proces u kojem nije lako, za razliku od drugih zemalja koje biraju carstvo zemaljsko.
“Sa ekonomske strane gledano, ja sam preračunao, premijer je rekao da jedna izbjeglica košta zemlju oko 70 evra, 170.000 izbjeglica je oko 12 miliona evra. To je veliki novac za svaku zemlju, pa i za Srbiju, ali čast i obraz nadilaze to novčano”, rekao je Visković, navodeći da su druge zemlje vjerovatno kalkulisale koliko će ih sve to koštati.
Prema njegovim riječima, u Hrvatskoj je posebna situacija jer su političari u predizbornoj trci i vjerovatno je riječ o dodvoravanju jednom broju glasača za koje misle da su desno orijentisani i koje bi željeli privući na svoju stranu.
Govoreći o tome što EU ne reaguje oštro na poteze koje su na granicama sa Srbijom preduzimale susjedne Mađarska i Hrvatska, Visković je rekao da je u EU to način ponašanja i da su izrekli određenu kritiku i ogradili se od takvih postupaka.
“Ali, mislim da su oni taktizirali, kao što se uvijek u takvim uslovima taktizira u međunarodnim organizacijama poput EU, odnosno zemlje članice se kritikuju, ali ne tako da bi one to doživjele kao uvredu ili pritisak na njih”, dodao je Visković.