ZAGREB, Zagrebačka petrohemijska fabrika Dioki, do prije nekoliko godina treći najveći izvoznik iz Hrvatske a od novembra prošle godine u stečaju, doslovno nestaje sa lica zemlje, piše hrvatski Novi list.
Staro fabričko postrojenje u centru Zagreba sa početka 20. vijeka pojeo je “zub vremena” i nemara, dok je poznate Diokijeve tornjeve, građene prije pedeset godina, uništila klasična hrvatska privatizacijska priča, i pohlepa.
Od nekadašnja dva tornja za proizvodnju etilena, na zagrebačkom Žitnjaku je ostao samo jedan, i to krnji, ali će i njega uskoro, komad po komad, razmontirati i prodati u staro gvožđe, 1,30 kuna za kilogram.
“Fer cijena”, kažu radnici Diokija, od ove godine na berzi, i bez ikakve nade u bolje sutra. Od onoga što je do sada demontirano, a riječ je o hiljadu “željeznih” tona, davno su dobili po jednu od mnogih neisplaćenih plata koje im uprava duguje, dok se novoj isplati ne nadaju tako skoro.
Nema toga što nisu pokušavali za spas kompanije, pa su tako u martu 2012. godine na platformi svojih etilen-tornjeva, na 50 metara visine, nekoliko dana i štrajkovali glađu.
” I još su uvijek gladni, no sluha za njih, na kraju krajeva za ovu petrokemijsku industriju, u državi više nema”, navodi Novi list. Tanjug