BANJALUKA – Hrvatski biznismen Nenad Končar, direktor kompanije “Kermas energija” tvrdi kako Elektroprivreda Republike Srpske pokušava da uz pomoć domaćeg pravosuđa preotme projekat vjetroparka “Trusina” u Nevesinju, a u koji je njegova kompanija uložila pet miliona evra.
U saopštenju za javnost on tvrdi kako ERS zajedno sa njihovim bivšim partnerima firmom “Omega plus” iz Srbije želi da preuzme zajedničko preduzeće “Eol prvi” koje je imalo koncesiju za ovaj projekat.
Preduzeća iz Hrvatske i Srbije vode nekoliko sudskih sporova, a Končar kaže kako je ERS od početka pokazala zainteresovanost za te sporove iako nije ugovorna strana.
“Prema našim saznanjima, Elektroprivreda Republike Srpske zajedno sa društvom „Omega Plus“, ima zajednički interes da “Omega Plus” ostvari uspjeh u pokrenutim sudskim postupcima i da svoje potraživanje dosuđeno pravosnažnom sudskom odlukom naplati prodajom 87 odsto udjela „Kermas Energije“ u koncesionom društvu „EOL Prvi“ i na taj način, uz pomoć domaćeg pravosuđa investiciju „Kermas Energije“ u iznosu od oko pet miliona evra u potpunosti preuzme”, navodi se u saopštenju “Kermas energije” kojeg potpisuje Končar.
Tvrdi kako su u pitanju nezakonite radnje u koje je uključeno domaće pravosuđe te da je u pitanju međunarodni kriminal i najavljuje podnošenje krivičnih prijava protiv postupajućih sudija i sudijskog vijeća. Najavljuje i prijavu Interpolu, odjeljenju za međunarnodni finansijski kriminal.
“Odgovorno tvrdimo da naši navodi nisu neutemeljeni. Takođe tvrdimo da kroz provedene sudske postupke postoji veliki uticaj na rad i postupanje suda”, stoji u saopštenju.
Podsjećamo, „Omega plus“ je osnovala preduzeće „Eol Prvi” koje je 2012. godine dobilo koncesiju za izgradnju vjetroelektrane „Trusina” u Nevesinju.
U projekat su kasnije uključili „Kermas energiju” koja je trebala da investira novac u izgradnju.
„Kermas” je tada postao vlasnik i 87 odsto preduzeća „Eol Prvi”, za šta je „Omega plusu” dao dva miliona maraka i obavezao se da će kasnije isplatiti dodatnih 4,5 miliona evra iz dobiti koje preduzeće bude ostvarilo proizvodnjom struje.
Međutim, projekat nikada nije započet jer „Kermas energija” nije dostavila traženu bankarsku garanciju, pravdajući to činjenicom da su u međuvremenu ukinuti podsticaji za proizvodnju struje.
Kako garancije nije bilo, Vlada RS je oduzela koncesiju, a „Omega plus” je tužila „Kermas” za izgubljenu dobit, ali i za preostali dio duga vezanog za vlasničke udjele.
Hrvatska firma to spori, jer smatra kako bi projekat bez podsticaja bio neisplativ te da zbog toga ne postoji osnov za isplatu ni po jednom od dva zahtjeva.
Okružni sud u Trebinju je mislio drugačije pa je presudio kako „Kermas energija“mora da plati više od 21 milion maraka firmi „Omega plus“zbog propalog zajedničkog posla.
Prema presudi Okružnog privrednog suda u Trebinju koja je donešena prije nekoliko sedmica krivac je firma iz Zagreba.
Međutim, u žalbi koju je “Kermas” uložio kod Višeg privrednog suda u Banjaluci se navodi kako ona nije utemeljena u pozitivnim zakonskim propisima te kao takva ne može da ostane na pravnoj snazi.
Naime, u prvostepenoj presudi se navodi kako tužena strana, odnosno „Kermas“ “nije uspjela dokazati neosnovanost tužbenog zahtjeva tako da je isti prihvaćen”, što prema njihovoj ocjeni nije u skladu sa Zakonom o parničnom postupku gdje je svaka strana dužna da dokaže osnovanost tužbenog zahtjeva na nesporan način.
Kompletno saopštenje možete pročitati OVDJE.
CAPITAL: D. Tovilović