NOVI SAD, Izlazak iz CEFTA regiona i ulazak u EU mogao bi skupo da košta hrvatsku privredu i postoji realna opasnost da se tamošnje kompanije presele u Srbiju i BiH, piše novosadski “Dnevnik”.
Na ovu opasnost ukazali su “Kraš”, “Agrokor”, “Adris”, “Podravka”, “Frank”, “Vindija”, “Zvečevo”, “Dukat”, “Badel 1862”, “Gavrilović”, “Pivac”, “Atlantik” i “Granolio”.
Oni su upozorili da bi hrvatska privreda po ulasku u EU i izlasku iz CEFTA mogla da bude znatno oslabljena, što bi ih natjeralo da zatvore proizvodne pogone, podijele otkaze zaposlenima i presele se u susjedne zemlje.
Hrvatske firme traže od Vlade u Zagrebu da osmisli strategiju kako bi proizvodi iz te zemlje bili konkurentni na tržištu Evropske unije. Predstavnici desetak najvećih hrvatskih kompanija iz prerađivačke industrije potvrdili su da traže pomoć svoje države, jer će se izlaskom iz Cefte, zone slobodne trgovine, i ulaskom Hrvatske u Evropsku uniju situacija na tržištu promjeniti.
“To znači da će se, izlaskom iz Cefte carinske stope na cigarete proizvedene u Hrvatskoj koje se izvoze u Srbiju promjeniti, na primjer, sa 15 na 57 odsto. To znatno otežava naše uslove poslovanja i mi smo u tom smislu upozorili mjerodavne institucije u Hrvatskoj. Naša kompanija nije donijela odluku o preseljenju, i u tom smislu prerano je govoriti o tome”, rekao je nedavno Predrag Grubić iz “Adris grupe”.
Generalni direktor firme “Badel 1862” Srđan Oreb smatra da “šansa da će se otvoriti novi pogoni van Hrvatske nije toliko izvjesna, jer su to jako velike investicije. Kroz akvizicije to može, ima nekakvog smisla, ali kroz otvaranje novih pogona, vrlo teško”, ali i dodaje da svaka kompanija ima svoju politiku.
Ekonomisti procjenjuju da će se, ipak, u naredne dvije-tri godine neke hrvatske kompanije odlučiti da proizvodnju presele u Srbiju. “Scenario je realan zato što je prosečna plata u prerađivačkoj industriji u Hrvatskoj oko 630 evra, dok je u Srbiji skoro upola manja. Pri seljenju proizvodnje u Srbiju na 1.000 radnika ušteda je nepuna četiri miliona evra na godišnjem nivou”, kaže ekonomista Miroslav Zdravković.
Zdravković podvlači da će Srbija imati veće koristi od članstva Hrvatske u EU nego od svog statusa kandidata. “To bi značilo premještanje hrvatskih firmi u Srbiju i zapošljavanje ljudi, dok od same kandidature imamo pristup fondovima”, navodi on.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Hrvatske kompanije ulazak u EU skupo će koštati.nemjerljiva šteta.