ZAGREB, Predstavnici hrvatske Vlade navode da je takozvani „krizni porez“ u nepuna tri mjeseca državnu kasu napunio sa 560 miliona kuna (76,7 miliona evra).
Državni sekretar u Ministarstvu finansija Ivica Mladin kazao je da je to omogućilo isplatu penzija, socijalnih prava i plata korisnicima državnog budžeta.
Istovremeno, hrvatski Ustavni sud je primio više od 50 hiljada zahtjeva građana za ocjenu ustavnosti Zakona o uvođenju kriznog poreza. Odluku bi sud mogao da donese do kraja godine a predsjednica Suda Jasna Omejec kaže da će se tražiti i mišljenje Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu i stranih ustavnopravnih stručnjaka.
Većina fakultetskih profesora i predstavnika sindikata koje je Ustavni sud do sada pozvao na savjetodavnu raspravu iznjeli su stav da uvođenje tog poreza na plate i druga primanja ima elemente neustavnosti.
Podsjetimo, u sklopu antirecesijskih mera, hrvatski Sabor je krajem jula donio Zakon o posebnom porezu na plate, penzije i druga primanja, koji će važiti do kraja iduće godine. Prema Zakonu, oporezuju se primanja viša od 3.000 kuna (410 evra), i to po dvije stope – dva odsto za iznose od 3.000 do 6.000 kuna, a četiri odsto za iznose iznad 6.000 kuna (822 evra).