ZAGREB, Prevelika potrošnja lijekova koja je lani u Hrvatskoj dostigla četiri milijarde kuna, povezanost farmaceutske industrije s liječnicima i povećanje broja izdatih recepata bili su proteklih dana argumenti ministra zdravstva Darka Milinovića za najavljenu izradu ugovora o etičkom oglašavanju lijekova.
Pritom je ministar izjavio kako Hrvatska izdvaja 23 odsto ukupnog budžeta zdravstva za lijekove te je izašao u javnost s podacima kako je to 125 odsto više nego u Austriji, dvostruko više nego u Poljskoj te 85 odsto više nego u Njemačkoj. Poređenje statističkih podataka na ovaj način je neodrživa jer je riječ o poređenju zemalja s velikim razlikama u ukupnim budžeskim izdvajanjima za zdravstvo, prenose agencije.
Austrija i Njemačka i neke druge evropske zemlje imaju daleko izdašnije zdravstvene budžete od Hrvatske, tako da poređenje postotaka samih udjela koji se izdvajaju za lijekove ne daju pravu sliku stanja. Zemljama s većim zdravstvenim budžetom, u koje se ubrajaju Njemačka i Austrija, gledano u procentima, na lijekove odlazi manji dio budžeta za zdravstvo, no njihovi iznosi su daleko veći, ali i potrošnja. Ukoliko uporedimo izdvajanja za lijekove u Hrvatskoj s visinom zdravstvenog budžeta koje izdvajaju na primjer Austrija i Njemačka, tada je slika jasnija jer je vidljivo da Hrvatska za lijekove izdvaja znatno manje od tih zemalja.
Kad je riječ o lijekovima, Hrvatska izdvaja po stanovniku 255.47 dolara, Austrija izdvaja 459.2 dolara, Njemačka 681 dolara, Slovenija 377 dolara, dok Češka troši 412 dolara za lijekove po stanovniku. Prema izdvajanjima za zdravstvo, valja napomenuti da se Hrvatska na primjer nalazi daleko iza nekih spomenutih evropskih zemalja. Tako na primjer u Njemačkoj zdravstveni budžet po stanovniku iznosi 5,164 dolara, a u Austriji 4,478 dolara, što je daleko više od 1,169 dolara zdravstvenog budžeta po stanovniku u Hrvatskoj.
Statistički podaci o potrošnji lijekova u zemljama Evropske unije pokazuju da se Hrvatska nalazi među onima s umjerenom potrošnjom lijekova te je tako na primjer, realna potrošnja lijekova po glavi stanovnika u Njemačkoj 250 odsto veća, dok je u Austriji dvostruko veća. S druge strane, Hrvatska ima 30 odsto veću potrošnju od Poljske i oko 50 odsto veću potrošnju od Bugarske i Rumunjske.