ZAGREB – Desetine hiljada građana Hrvatske svake godine odlazi Njemačku, Austriju, Irsku i ostale razvijene zemlje, a uprkos sve manjem broju stanovnika, broj zaposlenih u javnom sektoru raste.
U posljednjih godinu dana, taj broj porastao je za više od dvije hiljade.
Broj zaposlenih u javnom sektoru krajem 2015. godine iznosio je 230.027 da bi krajem juna ove godine porastao na 232.240 ljudi, kako pokazuju podaci sa stranica Ministarstva uprave.
U tom periodu broj stanovnika smanjen je sa 4,3 miliona na 4,07 miliona. Kada se to preračuna u broj zaposlenih u javnom sektoru po glavi stanovnika, dolazimo do podatka da je broj činovnika za samo godinu i po dana porastao za 6,5 odsto. Kako je moguće da postoji potreba za zapošljavanjem u javnom sektoru, kad se broj onih kojima pružaju usluge – smanjuje?
Prema podacima Evrostata, Hrvatska ima ukupnu javnu potrošnju od 156 milijardi kuna. U samom vrhu su po izdvajanjima za administraciju i javni dug – na to odlazi čak 19,5 odsto ukupne potrošnje, odnosno preko 30 milijardi kuna.
Indeks navodi da je jasno da situacija u kojoj se javni sektor širi, dok najproduktivniji dio stanovništva odlazi u inostranstvo, dugoročno neodrživa jer uskoro neće imati ko da plaća dovoljne iznose poreza kako bi se finansirali svi koji egzistenciju traže na budžetu.
Hrvatska je u recesiji bila čak šest godina. Stotine hiljada ljudi u privatnom sektoru tada je ostalo bez posla. Istovremeno, državna potrošnja nastavila je da raste, Vlada se ponašala kao da se ništa ne događa – osim što su se nastavili da se zadužuju i dižu poreze.
Sve je to rezultiralo iseljavanjem i javnim dugom od gotovo 300 milijardi kuna. Posljedice će biti teške, a greške sve teže ispraviti, piše portal. Index.hr