ZAGREB, Zalihe gotovih industrijskih proizvoda pri proizvođačima u hrvatskoj su industriji na kraju marta ove godine u odnosu na prethodni mjesec bile manje za 0,9 posto, dok su u odnosu na stanje s kraja marta 2008. godine povećane za 4,1 posto, pokazuju prvi rezultati Državnog zavoda za statistiku.
U odnosu na stanje prosječnih zaliha gotovih industrijskih proizvoda pri proizvođačima u 2008. godine na kraju marta ove godine zalihe su pak bile veće za 3,2 posto. Na godišnjoj visini , prema martu lani, rast zaliha gotovih proizvoda bilježi se u većini glavnih industrijskih grupacija. Za najvećih 12,9 posto povećane su pritom zalihe kapitalih proizvoda, dok su zalihe intermedijarnih proizvoda povećane za 9,8 posto, a netrajnih proizvoda za široku potrošnju za 3,3 posto.
Zalihe trajnih proizvoda za široku potrošnju istodobno su smanjene za 23,2 posto, a zalihe energije za 3,3 posto. Prema područjima djelatnosti pak rast zaliha na godišnjoj visini bilježi se u prerađivačkoj industriji, i to za 5,3 posto, dok su zalihe u rudarstvu i vađenju na kraju marta ove godine bile za 17 posto manje nego na kraju istog mjeseca lani.
U sklopu prerađivačke industrije do povećanja zaliha gotovih industrijskih proizvoda prema martu prošle godine došlo je u većini djelatnosti, a s rastom od 99,1 posto prednjači proizvodnja računara te elekroničkih i optičkih proizvoda.
Povećanje zaliha bilježi se i među gotovo svim djelatnostima sa značajnijim udjelom u prerađivačkoj industriji. Tako su zalihe u proizvodnji prehrambenih proizvoda, čiji je udio veći od 22,5 posto, na kraju marta ove godine bile veće za 7,3 posto nego u isto vrijeme prošle godine, dok su istodobno zalihe u proizvodnji ostalih nemetalnih mineralnih proizvoda (udio od 11 posto) povećane 7,7 posto.
Zalihe u proizvodnji pića veće su pak za 9,3 posto, a u proizvodnji hemikalija i hemijskih proizvoda za čak 32 posto. Pad zaliha među djelatnostima s većim udjelom u prerađivačkoj industriji bilježi se samo u proizvodnji koksa i rafiniranih naftnih proizvoda, i to za 0,7 posto, te u proizvodnji odjeće, za 5,5 posto. Poslovni.hr