ZAGREB, Sedmica najveće krize oko Agrokora bio je okidač za pravu rasprodaju akcija Leda.Tri su penziona fonda u Hrvatskoj prodavala ove akcije, i to u značajnim volumenima.
Erste Plavi prodao je 269 akcija Leda (ZSE:LEDO-R-A) vrijednih 2,1 milion kuna ali i dalje je šesti najveći vlasnik ove kompanije s 1,99 odsto udjela.
PBZ Croatia osiguranje prodao je 248 akcija Leda vrijednih 1,9 miliona kuna, ali je i nakon ove prodaje ostao četvrti najveći vlasnik Leda s 5,28 odsto udjela.
Raiffeisen OMF prodao je 42 akcije Leda vrijedne oko 330.000 kuna, ali je i dalje treći najveći vlasnik ove kompanije sa 6,04 odsto udjela.
Akcijama Leda se ovesedmice trgovalo u iznosu od skoro 20 miliona kuna, a cijena im je potonula 14,9 odsto, na 8.000,00 kuna.
Rejting agencija Moody's u svom je najnovijem izvještaju Agrokoru ostavila ocjenu rejtinga na B3 uz negativne izglede, koji su iz pozitivnih promijenjeni u negativne u februaru ove godine. Ipak, u najnovijem izvještaju Moody's je izdao i ozbiljna upozorenja vezana uz kreditne obaveze najveće hrvatske kompanije.
Tako Moody's navodi da bi već ove godine odnos duga i operativne dobiti mogao skočiti na 6.8 puta, pri čemu su u izvještaju iz februara tu obvezu smjestili u “daleku” 2018. godinu. Moody's takođe upozorava da je Agrokorova operativna dobit jednaka kamatama, što znači da svu zaradu Todorić daje bankama i kupcima svojih obveznica.
Iz Agrokora su u petak saopštili da godišnje hrvatskoj državi plaćaju tri milijarde kuna poreza, od čega više od polovine ide na PDV te da na dan 17. marta nemaju nikakvih dospjelih poreskih obaveza. Time su opovrgnuli natpise pojedinih medija da imaju poreski dug koji doseže i šest milijardi kuna.
Mediji navode da je Agrokor osigurao dio potrebnih sredstava za rješavanje problema sa likvidnošću u dogovoru s ruskom Sberbankom dodatnim kreditom i da uskoro kreće u restrukturisanje. SEEbiz