ZAGREB, Stopa nezaposlenosti u Hrvatskoj od gotovo 19 odsto, visoki dug i prevelika inercija političkih elita vode do ekonomskog kolapsa – upozorava predsjednica Adriatik instituta za javnu politiku Nataša Srdoč.
Ona u autorskom tekstu podsjeća da je bonitetska kuća Standard end Purs snizila kreditni rejting Hrvatskoj s “BBB” na “BBB-” uz negativnu prognozu.
“Takav rejting nas dijeli tek još jednom negativnom ocjenom od `smeća`”, navodi ona.
Ona napominje da je u 2009. Hrvatska doživjela drastičan ekonomski pad od 5,8 odsto, da je pad od 2,5 odsto zabilježen u prva dva kvartala 2010. te da je velika vjerovatnoća da će i 2010. biti završena s padom od 1,5 odsto.
“Istovremeno, sve nade se polažu u turizam”, napominje Srdoč i ističe da se građani i dijaspora pitaju da li je Vlada svjesna činjenice da bi trebalo da provede reforme kako bi povećala ekonomski rast i smanjila nezaposlenost, bez obzira na turističku sezonu.
Ona zaključuje da je teško očekivati od Vlade Jadranke Kosor da će provesti reforme.
Napominjući da se smijenjeni ministri u medijima povezuju s korupcijom, ona navodi da u Vladi, na nesreću, i dalje sjede ministri koji se povezuju sa korupcijom, ali nisu smijenjeni jer se očekuje da će doprinijeti izbornom rezultatu.
“U ovom stadijumu borba protiv korupcije izgleda kao kozmetička borba s ciljem učvršćivanja pozicije Jadranke Kosor unutar stranke i završetka pregovora za ulazak u Evropsku uniju”, zaključuje Srdoč.
“Jasno je da je glavni cilj HDZ-a pobjeda na izborima 2011. na krilima ulaska u EU te ostanak na vlasti”, navodi ona i upozorava da je, pri tom, to što Hrvatskoj propadaju mogućnosti za razvijanje proizvodnje vina samo jedna kolateralna žrtva takve vladavine.
“U izbornoj godini se može samo očekivati povećanje budžetskog deficita. I ako predviđeni rast bude 1,4 odsto, i dalje su dugovi koji Hrvatskoj dolaze na naplatu veći od onoga što ona može sanirati bez zaduženja. Na takav način, neodgovorna i rastrošna Hrvatska vlada samo prebacuje nacionalni dug i ekonomske probleme na sljedeću generaciju”.