SARAJEVO, Hrvatska je nagovijestila da bi mogla zatražiti intervenciju Generalnog sekretarijata CEFTA u Briselu zbog kontramjera koje je naša zemlja uvela povodom hrvatske zabrane uvoza peradi, živih goveda i ribe iz BiH, kazao je Duljko Hasić iz Sektora za makroekonomski sistem Spoljnotrgovinske komore (STK) BiH.
On je juče zajedno s predstavnicima dvije entitetske vlade i kompanije “Vitinka” iz Kozluka učestvovao na sastanku o provođenju Sporazuma o zoni slobodne trgovine u srednjoj Evropi (CEFTA) u Budvi.
“Hrvatski predstavnici su upozoravali na kršenje Sporazuma o CEFTA smatrajući da problem u trgovini s našom zemljom mora rješavati preko Generalnog sekretarijata u Briselu, dok smo mi insistirali da je BiH samo reagovala na hrvatske mjere”, kazao je Hasić.
Dodao je da su na jučerašnjem sastanku u Budvi sve zemlje žalile na necarinske, administrativne i tehničke barijere u trgovini istovremeno pravdajući svoje mjere zaštitom potrošača. Zbog toga je, kaže Hasić, iz Generalnog sekretarijata CEFTA poručeno da budu potraženi drugi modusi u okviru ove zone slobodne trgovine kako bi problemi bili prevaziđeni.
“Dogovoreno je da se sve necarinske barijere evidentiraju u Sekretarijatu u Briselu i specificiraju kako bi bili utvrđeni kriteriji koji se mogu primjenjivati u trgovini”, pojasnio je Hasić.
Dodao je da je BiH proslijedila Sekretarijatu CEFTA listu svih necarinskih barijera s kojima se naši proizvođači suočavaju, a uglavnom je riječ o izuzetno komplikovanim procedurama koje nam susjedi nameću.
Kao poseban problem na sastanku u Budvi istaknuta je neharmoniziranost propisa, zbog čega je u okviru CEFTA prisutno dvobrzinsko kretanje. Na jednoj strani su Hrvatska i Albanija koje najbrže usaglašavaju propise s regulativom EU, a na drugoj strani je ostalih šest zemalja koje kaskaju, među kojima je i BiH.
“Hrvatska je istaknuta kao referentna zemlja prema kojoj bi sve ostale članice CEFTA trebalo da usaglašavaju svoje zakonodavstvo”, kaže Hasić.
Sekretarijat CEFTA izrazio je spremnost da pomogne u usaglašavanju regulative, a BiH je sugerisano da propise uredi na državnom nivou kako bi njeni standardi bili prihvaćeni od ostalih zemalja.
Upozorenje zbog zakona
Na sastanku u Budvi zaključeno je da bi usvajanje Zakona o zaštiti domaće proizvodnje BiH bilo nedopustivo te bi predstavljalo kršenje Sporazuma o CEFTA.
“Jasno je upozoreno da neće biti dozvoljeno da na ovakav način budu narušeni odnosi unutar CEFTA. To bi značilo štetu ne samo za BiH nego bi imalo efekte na cjelokupnu zonu slobodne trgovine”, rekao je Duljko Hasić.Nezavisne novine
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Pa gospodo,plasirajte tu svoju robu na neku drugu stranu-e ne ide zar ne,pa bi ste još da promijenimo i pozu pa da nastavite.Neće ići,svaka čast Lijanoviću na inicijativi,samo je pitanje hoćemo li imati i mi konja za jahanje ili će mo pustiti da nas i dalje jašu