ZAGREB, U Hrvatskoj se ovih dana vodi rasprava o tome treba li zadržati ili ukinuti minimalnu platu, ili je treba samo prilagoditi prosječnim primanjima.
Savez samostalnih sindikata Hrvatske pokrenuo je inicijativu s ciljem da se minimalna plata ubuduće određuje u odnosu na prosječnu isplaćenu platu, tako što bi se zakonom uredilo da ona bude u visini polovine prosječne bruto plate koju objavljuje Državni zavod za statistiku.
To bi značilo da se postojeća minimalna plata podigne sa 3.029,55 kuna (394 evra) na oko 3.180 kuna (413 evra), pri čemu tačan iznos zavisi od prireza i pojedinačnih ličnih olakšica, prenosi portal index.hr.
U svom komentaru, portal ocjenjuje da minimalac izaziva nezaposlenost i zalaže se za to da se on ukine, a privrednicima pruži mogućnost da sami određuju koliko će (minimalno) plaćati svoje radnike.
“Firme koje u datom trenutku isplaćuju minimalne plate (razlozi mogu da variraju od visokog stepena konkurencije do niske vrednosti gotovog proizvoda i drugih razloga) zbog rasta minimalca bivaju eliminisane s tržišta. Njima se otežava poslovanje, a mnoge i prestaju da postoje. Tako se uništava privreda”, piše portal.
U tekstu se dalje ističe da radnici koji su zaposleni u tim firmama ostaju bez posla i postaju teret socijalnog sistema, odnosno poreskih obveznika i da se na taj način gase radna mjesta a stanovništvo tera u sivu ekonomiju “koja im omogućuje niže nadnice, ali osigurava egzistenciju”.
Upravo ta rečenica je motiv i oslonac tvrdnje da minimalac treba ukinuti i omogućiti ljudima da se zaposle, pa makar imali manju platu od propisanog minimalca. Držanjem (i stalnim povećavanjem) “visokog praga” minimalne plate, nezaposlenim ljudima se smanjuje mogućnost pronalaženja posla u legalnoj zoni, smatra index.hr. Tanjug