BERLIN/ZAGREB, Hrvate čeka “poljski slučaj” nakon što 1. jula uđu u EU – moraće da čekaju najmanje sedam godina da bi u Njemačkoj imali iste uslove za rad i mogućnost zaposlenja kao i radnici iz ostalih država Unije.
Analitičari povlače paralelu sa Poljskom, kojoj su nakon ulaska u EU uvedena dvogodišnja ograničenja na rad i koja su produžavana tri puta da bi joj na kraju trebalo sedam godina da ostvari slobodan pristup tržištu rada.
Hiljadu građana Poljske otvorilo je svoja vlastita preduzeća u sektorima kao što su građevina, njega i čišćenje.
Kao firme mogli su djelovati i u Njemačkoj, budući da su samostalne djelatnosti bile izuzete od pomenutih ograničenja, navodi “Dojče vele”.
Ali, kada stranci u Njemačkoj žele da rade kao samostalni radnici – moraju da ispune određene formalnosti: potrebna im je posebna dozvola za privatne preduzetnike, kao i polise osiguranja.
Podsjeća se i da je od 2004. godine više od dva miliona Poljaka napustilo svoju domovinu. A dok su apsolventi visokih škola odlazili u Njemačku, u Poljsku su morali doći stručnjaci iz Ukrajine.
Veliki gradovi, poput Šćećina i Vroclava, morali su čak da pokrenu velike kampanje u inostranstvu da bi privukli radnu snagu. To im je velikim dijelom i uspjelo, djelimično i zbog toga što su u Poljskoj porasle mjesečne plate. Srna