SARAJEVO, EU je apsolutno jasna u svojim propisima i njih je potrebno ispoštovati, imajući u vidu da BiH mora imati konkurentne proizvode koji se plasiraju na tržište Unije, izjavio je danas u Sarajevu direktor Euro-info korespondentnog centra Spoljnotrgovinske komore BiH Senad Hromić.
Uoči održavanja seminara pod nazivom “Šta moraju znati kompanije da bi izvozile u EU”, on je rekao da je cilj skupa da se pruži kvalitetan pregled svega što privrednici BiH treba da urade, kako bi uspješno izvozili svoje proizvode na tržište EU.
“Govorićemo o direktivama novog pristupa za većinu industrijskih proizvoda u građevinskoj oblasti gdje se primjenjuje CE označavanje. Naravno, biće riječi i o drugim grupama proizvoda koji su bitni za industriju BiH”, istakao je Hromić.
Prema njegovim riječima, nastojaće se da se ukaže šta sve proizvođač treba da učini da bi proizvod plasirao na tržište EU i šta ga čeka na tom tržištu u smislu kontrole i odgovornosti za njegov proizvod.
“Da bi kompanije izvozile u EU, na svaki proizvod se može odnositi jedna ili više direktiva koje precizno definišu takozvane esencijalne zahtjeve koje proizvođač treba da ispuni. Svaku direktivu prate takozvani harmonizovani standardi, tako da proizvođač u svakom trenutku tačno zna šta se odnosi na njegov proizvod”, naveo je Hromić.
On je rekao da često dolazi do nesnalaženja zbog neiskustva, ali da u tim situacijama Komora nastoji da svojim resursima i angažovanjem eksperata, pomogne kompanijama.
“Prestankom važenja Direktive o građevinskim proizvodima EU od 1. jula 2013. godine istekao je prelazni period i stupila je na snagu Uredba o građevinskim proizvodima koja je u svoje područje primjene uključila i jedan dio drvnog sektora. Tu prvenstveno mislim na građevinsku stolariju, drvne podove i drugo, gdje smo ostvarili značajan izvoz. Smatram da u tom segmentu možemo dosta napraviti”, istakao je Hromić.
Prema njegovim riječima, bilo bi vrlo korisno razmišljati o pripremi građevinskog sektora za zaključivanje sporazuma sa EU, kojim bi ovaj sektor postao dio njenog unutrašnjeg tržišta, bez formalno-pravnog članstva BiH.
Hromić je rekao da u svemu tome BiH mora uskladiti infrastrukturu kvaliteta i dio zakonodavstva, dodajući da je bitno da ima i kompanije koje su spremne za izvoz.
Bivši koordinator BiH za EU program pomoći u svrhu pridruživanja i ispunjavanja uslova, te omogućavanja izvoza u Uniju Radomir Marinković istakao je da bi BiH izvozila u EU, njene kompanije moraju zadovoljiti sve propise koji se odnose na proizvod namijenjen za izvoz.
On je pojasnio da se na neke proizvode primjenjuje jedna ili dvije direktive, dok za drugi, kao naprimjer igračke, postoji lista od sedam ili osam dodatnih direktiva o čemu će, između ostalog, biti riječi na današnjem seminaru.
“Ukoliko želi poslovati po principima ne samo EU, već i Svjetske trgovinske organizacije, BiH mora ispuniti niz uslova koji se, između ostalog, odnose na tehničke barijere u trgovini, sanitarna i fitosanitarna pitanja”, naglasio je Marinković. Srna