NIKOZIJA, Odgovor EU na aktuelnu ekonomsku krizu je produbio socijalnu nepravdu i nije donio trajna rješenja, izjavio je kiparski predsjednik Demetris Hristofijas u obraćanju naciji povodom novogodišnjih i božićnih praznika.
U televizijskom obraćanju, Hristofijas je proteklu godinu ocijenio kao godinu u kojoj je produbljena ekonomska kriza, vrijednosti i institucije dovedene u opasnost od sloma, povećana nezaposlenost, te siromaštvo i bijeda širom Evrope, objavljeno je na medijskom sajtu EU “EurAktiv”.
“Mora se priznati da politike koje su do sada primijenjene na sveevropskom nivou nisu uspjele da nađu rješenje za ekonomske probleme stvorene krizom. Upravo suprotno, ti su se problemi reciklirali i doveli su do pogoršanja ekonomske i socijalne nepravde”, rekao je Hristofijas.
Prema njegovima riječima, slika koju danas odaju mnoge evropske zemlje ne služe na čast EU. “Budućnost EU ne može da bude siromaštvo, nezaposlenost, bijeda i beskućnici”, istakao je Hristofijas.
Hristofijas smatra da su prevelika pažnja usmjerena na mjere štednje i aktuelna recesija stvorile “ćorsokak” u privredama EU.
On je pozvao na drugačiji pristup, koji bi više istakao ekonomski rast, socijalnu koheziju i istinsku solidarnost sa Unijom. “Sa žalošću uviđamo da ovakva politika još ne postoji”, rekao je Hristofijas.
Hristofijas je jedini komunista među šefovima država i vlada EU.
Kao predsjednik Savjeta EU, Hristofijas se većinom uzdržavao od ideoloških izjava. On je, ipak, jednom prilikom rekao da neće prihvatiti finansijsku pomoć međunarodnih kreditora, ako to podrazumijeva privatizacije i smanjenje socijalne pomoći.
Hristofijas je, takođe, naglasio osnovne ciljeve postignute u pregovorima sa predstavnicima “trojke” – Evropske komisije, Evropske centralne banke /ECB/ i Međunarodnog monetarnog fonda /MMF/.
Nikozija je izbjegla privatizaciju “profitabilnih poludržavnih organizacija”, što je tražila trojka, te očuvala dodatak po osnovu troškova života, kao i trinaestu platu.
Što se tiče usporenih pregovora o ponovnom ujedinjenu podijeljenog ostrva, Hristofijas je za cijelu situaciju okrivio Tursku i predsjednika kiparskih Turaka Derviša Eroglua, dodajući da su određeni pomaci ostvareni u vrijeme njegovog mandata.
On se osvrnuo i na nedavno otkrivene rezerve prirodnog gasa u ekonomskoj zoni kod obala Kipra kao na “činjenicu koja predstavlja veliku nadu za narod”.
Hristofijas, koji je izabran 2008. godine, rekao je da ne planira drugi mandat i da neće učestvovati na predsjedničkim izborima 17. februara.