BANJALUKA, SARAJEVO, Kancelarija za veterinarstvo BiH naredila je pojačanu analizu svih pošiljaka namirnica životinjskog porijekla koje treba da budu uvezene u BiH već na granici, potvrđeno je u toj ustanovi.
Uzorkovanje ovih proizvoda dosad je obavljano ili na graničnim prelazima ili u objektima u kojim je vršen istovar, ali će na ovaj način biti spriječeno da hrana koja je opasna po potrošače uđe u našu državu.
“Naložio sam da sve uzorkovanje bude vršeno već na granici te da uzorci idu u laboratorije koje imaju akreditovane metode, kako bismo vidjeli kako izgledaju te analize. Laboratorije će nama brzo dostavljati nalaze, a sve ovo se odnosi ne samo za proizvode iz Hrvatske, već inače za hranu koja se uvozi, a životinjskog je porijekla”, rekao je “Nezavisnim” Ljubomir Kalaba, direktor Kancelarije za veterinarstvo BiH.
Naš list je, podsjetimo, objavio da je ovo jedna od recipročnih mjera, kojom je “uzvraćeno” nakon što je Hrvatska sa granice vratila mlijeko iz RS, za koje naši farmeri tvrde da je odličnog kvaliteta, kao i ostali artikli koje proizvode.
Ujedno smo saznali da je Miroslav Milovanović, ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS, uputio naredbu inspektorima u RS da pojačaju nadzor hrane na tržištu koja se uvozi iz regiona te da analize budu vršene po istim kriterijumima kako to rade zemlje u našem susjedstvu.
Da se dosad “svašta” uvozilo u našu zemlju smatra Ostoja Nikolić, predsjednik Udruženja poljoprivrednika “Stočar” iz Bijeljine. Poziva inspektore da “zasuču rukave” i na granicama “pročešljaju” hranu koja treba da bude uvezena te za ono što je ispravno da dopuste uvoz, a neispravno vrate isporučiocima.
“Moraju da vrše detaljnu kontrolu sve robe koja ulazi u RS i u BiH, jer to je jedini garant da kod nas bude uvezena kvalitetna hrana. Vrijeme je da budu preduzeti pravi koraci i vršene kontrole, da se tačno zna šta je odgovarajućeg kvalitete te da se to i uveze”, poručuje Nikolić.
I Vladimir Usorac, predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača RS, poziva inspektore i ostale nadležne institucije da se “prihvate posla”.
“Hrvati izmišljaju određene stvari da naše mlijeko ne izvozimo u Hrvatsku. Ništa drugo nismo mogli ni očekivati nego da gospodin Kalaba i gospodin Milovanović izdaju ovakve naredbe. Moramo pratiti ono što traže od nas, da i mi tražimo od njih. Milo za drago”, jasan je lider poljoprivrednika RS.
Sve ovo bi trebalo da “ažurira” inspektore, koji će, očekuje se, povećati monitoring nad svim uvezenim produktima životinjskog porijekla, a posebno mesa i mesnih, te mlijeka i mliječnih proizvoda. Nezavisne novine