BANJALUKA, Cijene osnovnih prehrambenih namirnica najniže su u Beogradu, Sarajevu i Banjaluci, dok su od gradova u regionu za život najskuplji Podgorica i Zagreb.
Hljeb u Beogradu u prosjeku košta 0,30 evra, u gradovima BiH 0,50 evra, u Podgorici od 0,50 do 0,65, dok je cijena vekne hljeba u Zagrebu 0,80 evra.
– Litar mlijeka u zavisnosti od proizvođača u Beogradu u prosjeku košta 0,50 evra, u Sarajevu i Banjaluci oko 0,75 evra, u Podgorici 0,90, dok je u Zagrebu za litar mlijeka potrebno izdvojiti oko jedan evro – podaci su zavoda za statistiku zemalja u regionu.
Iako je, prema riječima prodavaca u mesarama, meso je u Srpskoj u prethodnom periodu pojeftinilo za oko 30 odsto, stanovnici RS i dalje kupuju meso skuplje nego u drugim gradovima u regionu.
– U Banjaluci je za kilogram svinjskog buta potrebno izdvojiti oko pet do 5,5 evra, kao i u Podgorici, dok se ova vrsta mesa može kupiti za 3,5 evra. Svinjski but u Zagrebu košta oko šest evra – podaci su zavoda za statistiku.
Ulje, brašno i jaja najjeftiniji u glavnom gradu Srbije, a najskuplji u hrvatskoj, te u crnogorskoj prestonici.
– Litar ulja u Beogradu u prosjeku košta 0,75 evra, na tržištu BiH i u Zagrebu oko 1,5 evro, dok je u Podgorici najskuplje i dostiže dva evra. Brašno je najjeftinije u Beogradu 0,30 evra, dok u gradovima BiH košta od 0,50 do jednog evra, a u Podgorici i Zagrebu cijena brašna ne prelazi jedan evro – pokazuju analize.
Generalni sekretar Pokreta potrošača Republike Srpske Dragovan Petrović rekao je “Glasu Srpske” da na formiranje cijena osnovnih životnih namirnica najviše utiče standard stanovnika određene zemlje.
– Potrošačka korpa za četvoročlanu porodicu u RS iznosi oko 1.630 maraka. Da bi “pokrili” potrošačku korpu, stanovnici moraju mjesečno da izdvoje 2,08 plata ili 5,2 penzije – rekao je Petrović.
Dodao je da je jedan od razloga zašto su prehrambeni proizvodi jeftiniji u Beogradu to što Srbija ima najniže prosječne plate u regionu, koje iznose oko 320 evra.
– U Republici Srpskoj prosječna mjesečna primanja stanovnika iznose od 380 do 400 evra – rekao je Petrović.
Prema podacima hrvatskih i crnogorskih statističkih zavoda, prosječna plata u Crnoj Gori iznosi oko 500 evra, a Hrvatskoj oko 700 evra.
Ekonomista Vujo Vukmirica kaže da su cijene prehrambenih proizvoda u Beogradu najniže u regionu zbog njegovog dobrog geografskog položaja.
– Beograd je sjedište velikog broja prehrambenih preduzeća. U Srbiji je kupovna snaga slabija nego u regionu, veliki je broj stanovnika nezaposlen, a i oni koji su zaposleni nemaju visoke plate – rekao je Vukmirica i dodao da je Zagreb uvijek bio najskuplji i da su u Hrvatskoj plate najviše u regionu.
On je istakao da je život u Podgorici skuplji u odnosu na RS i Srbiju, jer se u Crnoj Gori malo proizvodi i većina namirnica je uvezena.
– Kupovna moć je u Podgorici povećana posljednjih godina zbog velikog prometa nekretnina, doselilo se mnogo stanovnika – kazao je Vukmirica.Glas Srpske