BEOGRAD, Ovogodišnji rod suncokreta i soje u Srbiji biće prepolovljen, što će uticati na cijenu jestivog ulja, saopštila je kompanija Viktoriaoil iz Šida.
“Ista je situacija sa tim sirovinama i na svjetskom nivou i svi su izgledi da će se to odraziti na globalne cijene hrane i osnovnih namirnica”, rekao je direktor Viktoriaoila Rajko Čavorović.
Po njegovim riječima, Srbija i dalje ima najniže cijene ulja u Evropi, ali će na njih svakako uticati količina sirovina u zemlji ali i to da li će biti neophodno uvoziti dodatne sirovine, što bi poskupjelo proizvodnju.
U Srbiji trenutno, po procjenama stručnjaka, ima oko 150.000 hektara oranica zasijanih suncokretom, što bi u redovnim uslovima dalo prinos od oko 400.000 tona zrna suncokreta.
“Sa ovim klimatskim nepogodama koje su zadesile čitav svijet, pa i Srbiju, očekuje se drastično manji prinos suncokreta sa smanjenom uljnošću. Očekivani prinos biće višestruko manji od prerađivačkih kapaciteta domaćih uljara i s toga je neophodno maksimalno uposliti domaće kapacitete za preradu”, ukazao je Čavorović.
Viktoriaoil, kako je dodao, ima zalihe ulja koje će biti dovoljne da se premosti period do novog roda suncokreta. Međutim, da bi bile zadovoljene domaće potrebe u naprednom periodu potrebno je da se obezbjedi dovoljno sirovina za preradu.
“Procjene su da će ove godine prinos suncokreta biti 320.000 tona, što znači da bi što više te uljarice trebalo da ostane za domaće potrebe, kako bi cijena ulja bila stabilnija”, kazao je Čavorović.
On je procjenio da će, ukoliko se sve sirovine suncokreta zadrže u zemlji, biti proizvedena dovoljna količina ulja da zadovolji najprije potrebe domaćeg tržišta, a zatim pokrije i dio izvoza.
“Na izvozne količine će se svakako odraziti suša pa je veoma važno da se u takvim okolnostima iz zemlje izvoze proizvodi višestepene prerade, sa većom maržom, nego sirovine koje će nam sada biti najpotrebnije”, istakao je Čavorović.
Kompanija Viktorijaoil, dio Viktorija grupe, prošle godine je proizvela 60 miliona boca “iskon” ulja koje izvozi uglavnom u zemlje Evropske unije. Beta